Dzięki in vitro na Mazowszu urodziło się już 104 dzieci

Po półtora roku od rozpoczęcia programu in vitro na Mazowszu urodziło się 104 dzieci. Będzie on realizowany do 2025 r. Na ten cel samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył 18 mln zł.

 

410 ciąż i 104 dzieci

Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa mazowieckiego rozpoczął się we wrześniu 2019 r. Do dziś w ramach programu potwierdzonych zostało 410 ciąż i urodziło się 104 dzieci.

Pierwsze osiemnaście miesięcy działania programu pokazuje, że tego typu inicjatywy są potrzebne. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik wiele par starających się o dziecko decyduje się na przystąpienie do programu. – Spośród 1773 par, które się zgłosiły, 1161 zakwalifikowało się do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Przeprowadzono ich już 918, czego wynikiem jest ponad 400 ciąż i ponad 100 dzieci – zaznacza. – To wielka radość i spełnienie marzeń ich rodziców, a my cieszymy się wraz z nimi.

 

18 mln zł do 2025 r.

Ogromne znaczenie społeczne programu dostrzega Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. – Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania programem. W ubiegłym roku zdecydowaliśmy o wydłużeniu okresu realizacji programu o kolejne 3 lata – do 2025 r. Za tą decyzją idą też konkretne środki finansowe – 10,5 mln zł – dodaje. W sumie na realizację programu samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył 18 mln zł.

 

Pierwsze dziecko

4 czerwca 2020 r. urodziło się pierwsze dziecko, które zostało poczęte w Gravidzie Sp. z o.o. w Płocku. Dziecko rozwija się prawidłowo, a jego rodzice są bardzo szczęśliwi.

 

Skuteczność metody zapłodnienia pozaustrojowego

Średnia skuteczność zabiegów in-vitro w Polsce wynosi ok. 35 proc. Wskaźnik dla programu realizowanego na Mazowszu w każdym z ośrodków przewyższa ten wynik i wynosi dla : Medi Partner Sp. z o.o. – 44 proc., Centrum Zdrowia Warszawa Sp. z o.o. – 51 proc, Gravida Sp. z o.o. – 39 proc.

 

 


 

Źródło mazovia
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
allon
allon
2 lat temu

Brawo trzymam kciuki za dzieci narodzone i szczęśliwych rodziców, nie ważne jak poczęte ważne że są z wami

Waldi
Waldi
2 lat temu

Dzieci jak dzieci. Tylko dlaczego mamy się składać na te pary ? 18 milionów to ile na 1 dziecko? Ile ciąż nie donoszono? Czy dzieci otrzymują rodzice czy może pary jednej płci? Skoro mi zabieranie z podatków na cudze zachcianki to pytam. A w Domach dziecka są setki sierot czekających na rodziców.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Waldi

A dlaczego ja dokładam do rolników ale na o górników? W imię czego?
Albo dlaczego wszyscy płacą za leczenie raka płuc u nałogowego palacza? Albo raka wątroby u pijaka? Przecież świadomie piją i palą. A nikt nie jest bezpłodny z własnej woli.

imigrant
imigrant
2 lat temu
Reply to  Waldi

A dlaczego składamy się na 500+, niech te pieniądze idą na in vitro… , z obserwacji wynika, że 500+ to tylko rozwój patologii. Dlaczego państwo nie zainterweniuje aby pracujący zarabiali wystarczająco dużo a nie przez 20 lat najniższą krajową, np. co 5 lat obligatoryjna podwyżka 20%