Dyspozytornie karetek na Mazowszu zostają bez zmian!

Zgodnie z planami strony rządowej, od 1 stycznia 2021 r. Mazowsze miało zostać podzielone nie na 5 jak dotychczas, a tylko na 3 rejony operacyjne. Na szczęście plany te uległy zmianie.

 

Jakie były plany

Wojewoda mazowiecki planował likwidację rejonów obsługiwanych obecnie przez stację pogotowia w Płocku i ostrołęcki Meditrans. Jak alarmowali medycy – dla mieszkańców północnego Mazowsza oznaczałoby to jedno – o wysłaniu karetki decydować miałby dyspozytor z Siedlec, Warszawy lub Radomia. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwili się radni województwa mazowieckiego.

Jak wynika z przesłanego przez służby wojewody do urzędu pisma, NFZ zamierza jednak aneksować dotychczasowe umowy z pogotowiem dotyczące pracy dyspozytorni na dotychczasowych zasadach. Przedłużenie tych umów „pozwoli na zapewnienie stabilnego dostępu do świadczeń ratownictwa medycznego i przeprowadzenie postępowań konkursowych zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz w terminie umożliwiającym dokonanie stosownych zmian organizacyjnych i prawnych przez świadczeniodawców” – czytamy  piśmie.

Jak poinformowały służby wojewody, obecnie twa proces legislacyjny, który ma na celu wydłużenie do roku okresu koncentracji dyspozytorni medycznych.

 

To dobra decyzja

Marszałek Adam Struzik przyjął tę decyzję ze zrozumieniem. Zauważa, że zlikwidowanie dwóch z pięciu rejonów operacyjnych wywołałoby niepotrzebny w obecnej sytuacji epidemiologicznej kraju chaos i stanowiłoby zagrożenie dla mieszkańców Mazowsza.

– Dlatego decyzję o przedłużeniu terminu zmian uznaję za rozsądną. Cieszę się, że nasze argumenty zostały przyjęte. To nie czas na takie rewolucje. Teraz priorytetem władz powinno być zapewnienie sprzętu i środków ochrony dla szpitali – dodaje marszałek.

Będzie tak samo

Obecnie na Mazowszu funkcjonuje 5 rejonów operacyjnych obsługiwanych przez pięć dyspozytorni medycznych zlokalizowanych w: Warszawie, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu. Podział ten jest dostosowany do aktualnych potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu.

Zgodnie z przedstawionymi przez wojewodę mazowieckiego założeniami reorganizacji od 1 stycznia 2021 r. zlikwidowane miały być dwa rejony – 14/02 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku oraz 14/05 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDITRANS OSTROŁĘKA Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce. W skład pierwszego wchodzi 9 powiatów: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, sierpecki, sochaczewski, żuromiński, nowodworski oraz miasto Płock. Z kolei w skład drugiego – 6 powiatów: makowski, ostrołęcki, ostrowski, przasnyski, pułtuski, wyszkowski i miasto Ostrołęka.

 


 

Źródło mazovia.pl
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
lala
lala
5 miesięcy temu

JA Z INNEJ BECZKI . MAM PYTANIE CZY KIEROWCA KARETKI MOŻE PODJEŻDŻAĆ POD SWÓJ DOM MÓWIĆ Z GŁOŚNIKÓW I WŁĄCZAĆ SYGNAŁY? JAK SĄDZĘ I WIDZĘ KIEROWCOM SIĘ NUDZI