Dwóch żołnierzy 2.Orel Przasnysz otrzymało Wojskowe Odznaki Górskie III stopnia

14 marca w 2. Ośrodku Radioelektronicznym w Przasnyszu nastąpiło wręczenie Wojskowych Odznak Górskich III stopnia.

 

Wyróżnienie z rąk dowódcy ośrodka, płk dypl. Bogusława Postka otrzymało dwóch żołnierzy przasnyskiej Jednostki Wojskowej.

– Przasnyscy żołnierze musieli wykazać się m.in. znajomością technik wspinaczkowych, wiązania węzłów, zjazdów na linach oraz ukończyć wyczerpujący marsz kondycyjny po Bieszczadach. Byli zobligowani do pokonania ponad 30 km trasy w określonym czasie oraz z plecakiem ważącym min. 16 kg. Wojskowa Odznaka Górska to dla każdego żołnierza niezwykle ważny symbol. Potwierdza ona wysokie kwalifikacje z zakresu wspinaczki wysokogórskiej i świetną kondycję. Charakter współczesnych konfliktów zbrojnych zmienia się w bardzo szybkim tempie, dlatego niezwykle istotne jest wszechstronne wyszkolenie żołnierzy, wyciąganie odpowiednich wniosków oraz wdrażanie ich, aby być przygotowanym na wyzwania teraźniejszości – mówił pułkownik.

 

 

Kolejnym etapem zmagań dla żołnierzy posiadających Wojskową Odznakę Górską III stopnia będzie uzyskanie odznaki wyższej klasy.

– Żołnierze będą musieli sprostać przy tym wielu wyzwaniom. Przede wszystkim będą się wspinać z dolną asekuracją, a w Bieszczadach spędzą trzy dni. Przejdą 80 km i będą bytować w górach, korzystając z własnego wyposażenia. Złotą odznakę otrzymają tylko ci żołnierze, którzy wykażą się umiejętnościami w ratownictwie linowym, będą umieli transportować rannych w górach i zaliczą zimowy, trzydniowy marsz w górach na nartach skitourowych – informuje por. A. Michalski.

Zbiórka była również okazją do wręczenia wyróżnienia dla żołnierza 2. Ośrodka Radioelektronicznego, który wykonując obowiązki służbowe w rejonie granicy polsko-białoruskiej wykazał się odwagą i nie dopuścili do siłowego przekroczenia linii granicy przez grupę agresywnych cudzoziemców.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments