Dwóch agresorów z zakazem zbliżania się do swoich rodzin i mieszkań

Nakaz natychmiastowego opuszczenia oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia zastosowała policja wobec dwóch osób stosujących przemoc domową. Pozwoliły na to nowe przepisy umożliwiające szybkie reagowanie w takich sytuacjach.

 

W sobotę, 5 sierpnia policjanci zostali wezwani na interwencję domową do jednej z miejscowości w powiecie ciechanowskim.

– Na miejscu policjanci ustalili, że zachodzi uzasadnione podejrzenie stosowania przemocy ze strony 26 – latka wobec konkubiny. Mężczyzna pod wpływem alkoholu był agresywny, ubliżał kobiecie, niszczył meble. 26 – latek został zatrzymany – informuje asp. Magda Zarembska.

Policjanci postanowili zastosować wobec agresora nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się przez najbliższe 14 dni.

 

– Taki sam zakaz dzielnicowi zastosowali wobec 83 – letniego mieszkańca powiatu ciechanowskiego, który stosował przemoc domową. Mężczyzna będąc pod wpływem alkoholu wszczynał awantury ze swoją córką, wyzywał ją, szarpał, popychał, krytykował i poniżał. 83 – latek również został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie –  dodaje rzeczniczka.

Policja przypomina!

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 30 listopada 2020 roku, policjanci mają możliwość wydać wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Te nakazy lub zakazy mogą być wydane łącznie i obowiązują od momentu ich wydania.

Policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz:

  • podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu;
  • w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments