Dużo wyższe kary dla sprawców wykroczeń drogowych od nowego roku. Co najmniej 800 zł za przekroczenie prędkości o 30 km/h

W piątek 10 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której znacznie wzrosną grzywny i liczba przyznawanych punktów karnych dla sprawców wykroczeń drogowych.

 

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, regulacja podwyższa do 30 tys. zł maksymalną wysokość grzywny. Do tej pory najwyższą możliwą do nałożenia grzywną było 5 tys. zł.

I tak: karze grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł będzie podlegać osoba kierująca pojazdem niestosująca się do zakazu wyprzedzania oraz dla sprawcy, który prowadził pojazd na drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu bez wymaganego uprawnienia, ale też dla osób, które będą prowadziły pojazd bez dopuszczenia go do ruchu.

Za niezachowanie należytej ostrożności lub spowodowanie zagrożenia przez sprawcę znajdującego się w stanie po użyciu alkoholu groziła będzie grzywna nie niższa niż 3 tys. zł.

 

– Taka sama grzywna będzie groziła za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem, ominięcie pojazdu jadącego w tym samym kierunku, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu oraz naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych przez sprawcę, który w ciągu dwóch lat przed dniem popełnienia czynu był już prawomocnie skazany za określone wykroczenia – podaje PAP.

Po nowym roku wzrośnie z 10 do 15 maksymalna liczba punktów karnych, które może dostać kierowca.

– Wprowadzony zostanie również mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny – czytamy.

Zgodnie z nowymi przepisami przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h (zarówno w obszarze zabudowanym, jak i poza nim) będzie karane grzywną, której wysokość minimalną ustalono na poziomie 800 zł.

 

Minimum 2,5 tys. zł to grzywna za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka (alternatywą jest areszt). Od 1000 zł kary lub areszt przewidziano w przypadku prowadzenia na podwójnym gazie lub narkotykach pojazdu innego niż mechaniczny. Ponowne wykroczenie tego samego typu w ciągu dwóch lat od ostatniego ukarania będzie skutkowało dwukrotnością kary. Czyli odpowiednio 5 tys. zł i 2 tys. zł.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jerzy
jerzy
2 lat temu

Trzeba łupić kierowców, by rozdawać pieniądze na lewo i prawo…

Bodzio
Bodzio
2 lat temu

Co ta czapka robi na podszybiu? Tak wyglądają Ci co mają przestrzegać prawa!

Lola
Lola
2 lat temu

Za alkohol i narkotyki to za mała kara.