Duże zmiany w przepisach drogowych od 21 września. Wtargnięcie pieszego na ścieżkę rowerową może skończyć się mandatem

21 września w życie wchodzą nowe przepisy ruchu drogowego. Od tej pory wejście pieszego na ścieżkę rowerową w miejscu nieoznakowanym, będzie traktowane jak wtargnięcie na jezdnię lub torowisko.

 

21 września w życie wchodzi część zmian w prawie o ruchu drogowym dotycząca m.in. pieszych i rowerzystów. Od środy drogi dla rowerów będą traktowane jak jezdnia oraz torowisko. Do tej pory przepisy nie były uregulowane, a piesi przekraczali ścieżki rowerowe, praktycznie gdzie chcieli.

Od dzisiaj przejście przez ścieżkę rowerową w miejscu nieoznakowanym jest dozwolone tylko w przypadku, gdy odległość od przejścia dla pieszych jest większa niż 100 metrów.

 

Piesi mogą skorzystać również z tzw. przejścia sugerowanego, czyli nieoznakowanego miejsca, w którym będzie można przedostać się na drugą stronę. „Przejście sugerowane – nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych – art. 2, ptk 11a ustawy Prawo o ruchu drogowym (od 21 września 2022)”.

Na przejściu sugerowanym pieszy nie ma pierwszeństwa i musi przejść  w ściśle określony sposób, czyli iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni lub drogi dla rowerów. Na drodze dla rowerów zabrania się zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia. Nie można też przez nią przebiegać. W czasie przechodzenia przez jezdnię zabronione jest również korzystanie z telefonu komórkowego i innych urządzeń elektronicznych, które mogą ograniczać możliwość obserwacji sytuacji.

 

ren

Sprawdź również
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
5 dni temu

No u nas napewno będzie to respektowane .nie potrafią poradzić sobie z samochodami parkującymi na zakazie na Broniewskiego . Inni jeżdżą rowerem po żwirki i Wigury pomimo zakazu jazdy rowerem i pomimo ścieżki rowerowej

Amator
Amator
5 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

To teraz na tym 7 metrowym asfalcie (na przykład między Klewkami a Obrębem) gdzie są po obu stronach wymalowane niby ścieżki, którymi przejeżdżają 3 rowery na dobę nie ma miejsca dla pieszego. Pieszy będzie zapierniczał 10 centymetrowym paskiem trawy między ścieżką a rowem. Tylko za bardzo nie może rękami machać bo przekroczy linię. Bardzo mundre to.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
5 dni temu
Reply to  Amator

Ale ja o czym innym . Ja poruszam tematy miejskie nie gminne . Tam i tak nie ma ruchu pieszego , dla kogo te chodniki?

mixus
mixus
5 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

Co ty nazywasz ścieżką rowerową na Żwirki i Wigury? „Nie nazywajmy szamba perfumerią”

Mieszkaniec
Mieszkaniec
5 dni temu
Reply to  mixus

Nie mów , jakąś jest i na pewno bezpieczniej na niej niż na ulicy

Wojtek
Wojtek
5 dni temu

Debilzm i poje**** niech wszyscy co to wymyslaja wezmą się za afery rządowe to będzie więcej korzyści i pieniędzy a nie na biednych ludziach dorabiać się mandatami, rzygać się chce czytając te popierduly…

Jamal
Jamal
5 dni temu

Warto wspomnieć przy tej okazji że rowerzyści stracili pierwszeństwo przed przejazdami dla rowerów
businessinsider.com.pl/wiadomosci/duza-zmiana-w-przepisach-dla-kierowcow-i-rowerzystow-o-ktorej-nikt-nie-wie/mre5v06

max
max
5 dni temu
Reply to  Jamal

A ty straciłeś umysł.

Krzysztof
Krzysztof
5 dni temu

Strach jechać na czymkolwiek i czymkolwiek, strach chodzić, takiego galimatiasu z pomieszaniem w przepisach, to sam Bareja by nie wymyślił.

Anna
Anna
5 dni temu

jak to. to przed samochodem pieszy ma pierwszeństwo a przed rowerkiem nie? to święte krowy rowerkowe mogą wjechać mi pod koła bo jadą i nie patrzą? prawo tworzone przez deb.ili powoduje debil.stwo u Obywateli