Wkrótce po raz drugi odbędzie się w Przasnyszu Festiwal Fabryka Światła. Tegoroczne wydarzenie będzie miało miejsce od 11 do 13 września. W trzydniowym programie przewidziano szereg atrakcji: od pikniku naukowego, poprzez spektakl teatralny, grę miejską, tworzenie murala, instalacje świetlne, wystawy i wiele innych. Wyjątkowymi wydarzeniami będą koncerty orkiestry kameralnej z udziałem Tytusa Wojnowicza oraz występ światowej klasy zespołu Trebunie Tutki.
Festiwal nie będzie jednak wydarzeniem jednorazowym. Poprzedzą go kilkumiesięczne różnorodne warsztaty, spotkania i wystawy. Jako pierwsze, w dniach 20-21 kwietnia, odbyły się warsztaty dla chóru działającego przy Parafii Św. Wojciecha. Przez dwa popołudnia chórzyści pracowali nad emisją głosu pod kierunkiem Marleny Borowskiej. Uczestnicy poznali różnorodne ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, artykulacyjne, które pozwalają prawidłowo śpiewać i wydobywać dźwięk z przestrzeni gardłowej. Zajęcia uświadomiły uczestnikom jak ważna jest prawidłowa emisja głosu, a dalsze indywidualne i grupowe ćwiczenia poznanych technik pozwolą chórowi na poprawę techniki śpiewu. Profesjonalne przygotowanie prowadzącej oraz duże zaangażowanie uczestników sprawiły, że zajęcia były ciekawe i przebiegły w przyjaznej atmosferze. Kolejna edycja warsztatów dla chóru odbędzie się w czerwcu.
Wkrótce rozpoczną się też niedzielne ćwiczenia dla uzdolnionych muzycznie mieszkańców Przasnysza. Spotkania te będą miały na celu przygotowanie uczestników do występu w czasie festiwalu. Chórzyści wykonają trzy utwory poprzedzające koncert zespołu Trebunie Tutki. Szczegóły wkrótce.
Organizatorem Festiwalu Fabryka Światła jest Mazowiecki Instytut Kultury i Miasto Przasnysz.
MARLENA BOROWSKA – SOPRAN
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Wokalno – Aktorskim w klasie śpiewu solowego Prof. Haliny Słonickiej. Dwukrotnie uczestniczyła w Międzynarodowych Kursach Wokalnych w Belgii.
Okres studiów zaowocował udziałem w licznych spektaklach, m. in. pod dyrekcją T. Wicherka oraz M. Nowakowskiego. Współpracowała z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej, Krajowym Biurem Koncertowym. Występowała w Belgii, Francji, Rosji, Białorusi, na Litwie, w licznych miastach Polski a także w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Koncertowała z orkiestrami Warszawskiej Opery Kameralnej, Filharmonii Olsztyńskiej, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Kapelli Grodzieńskiej, Suwalskiej Orkiestry Kameralnej, Zespołem Muzyki Dawnej.
Założycielka Wydziału Wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Suwałkach, którym kieruje od 1992 r. Jej liczni wychowankowie, laureaci wielu konkursów wokalnych, są studentami większości Akademii Muzycznych w Polsce oraz solistami Teatrów Operowych w kraju i za granicą.
Jest Członkiem Rzeczywistym Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, autorką oraz wykładowcą I Seminarium Impostacji Głosu dla Nauczycieli w Suwałkach, a także współtwórczynią autorskich programów dla Wydziałów Wokalnych oraz Przewodniczącą Komisji do spraw Programów Nauczania w Sekcjach Wokalnych PSM II ST.
Jest cenioną animatorką życia muzycznego, pomysłodawczynią i organizatorką wielu cykli koncertowych oraz muzycznych przedsięwzięć o randze ogólnopolskiej tj.: siedmiu Edycji Ogólnopolskich Kursów Wokalnych, trzech edycji Ogólnopolskiego Kursu Wokalnego – Warsztatów Operowych, ośmiu edycji Ogólnopolskich Kursów Orkiestrowych, pięciu Edycji Ogólnopolskich Seminariów Barokowych dla wokalistów i klawesynistów, I Ogólnopolskiego Seminarium Chopinowskiego dla wokalistów i pianistów, I Ogólnopolskiego Seminarium Choreograficznego, III Edycji Ogólnopolskich Seminariów Sztuki Aktorskiej.
Jest inicjatorką i pomysłodawczynią zorganizowanego we współpracy z Domem Pracy Twórczej w Wigrach I Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Profesor Haliny Słonickiej Wigry – Suwałki, zorganizowała II Ogólnopolski Festiwal Sztuki Wokalnej im. Prof. Haliny Słomnickiej, III Edycję Festiwalu w obu pełniąc funkcję Dyrektora Artystycznego i Organizacyjnego. Inspiratorka i twórczyni trzech edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego ARS MUSICA, gdzie również sprawowała obowiązki Dyrektora Artystycznego i Organizacyjnego. Sopranistka jest zapraszana przez środowisko muzyczne Białegostoku do udziału w licznych Festiwalach i przedsięwzięciach koncertowych. Artystce powierzane są prawykonania utworów białostockich kompozytorów. Bierze udział w ambitnych artystycznych projektach muzycznych z Artystami tej miary: Jadwiga Rappé, Kira Boreczko – Dal, Leszek Świdziński, Bogdan Makal, Agnieszka Lipska – Nakoniecznik, Marcin Nałęcz – Niesiołowski, Zbigniew Graca, S.A. Wróblewski, W. N. Bormotow, Tomasz Krzysica, Kazimierz Kowalski, Jan Englert, Robert Marat, Iwo Orłowski, Lilianna Stawarz, Justyna Rekść – Raubo, Agnieszka Franków – Żelazny, Marina Bielaszuk, Dmitri Grinich, Edyta Fil i inni.
Dysponując sopranem lirico spinto z coloraturą jest artystką wszechstronną, doskonale odnajduje się zarówno w muzyce sakralnej, pieśniarskiej, operowej od wczesnego baroku po prawykonania utworów kompozytorów współczesnych. Stale poszerza swój repertuar koncertowy, czynnie koncertując w kraju i za granicą. Wielokrotnie nagradzana za twórczość artystyczną, pedagogiczną i organizatorską.
UM Przasnysz