Drewniany, metalowy czy plastikowy? Przegląd najciekawszych domków narzędziowych.

Właściciele działek dobrze wiedzą, że trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie na nich bez domków narzędziowych. To dzięki nim wszystko, co potrzebne, można mieć na miejscu, bez konieczności każdorazowego wożenia z domu. Domki narzędziowe są bardzo różne, warto więc trochę się rozeznać przed zakupem.

 

Domek narzędziowy nie tylko na narzędzia

Domek narzędziowy to nazwa umowna. W rzeczywistości konstrukcja ustawiona na działce może służyć nie tylko przechowywaniu narzędzi. Równie dobrze do domku mogą trafić rowery, meble ogrodowe, grill, hamaki itp. Do większych domków można wstawić łóżka turystyczne i w razie potrzeby móc tam przenocować.

Jeśli do domku jest podłączone zasilanie elektryczne, można w nim przechowywać małą kuchenkę i lodówkę. Dzięki temu przyrządzenie prostych posiłków nie będzie problemem.

Plastikowy domek ogrodowy, fot. Ogrodosfera.pl

 

Czym kierować się przy wyborze domku narzędziowego na działkę?

Wielkość domku to sprawa kluczowa. Powinna być dopasowana zarówno do wielkości działki, jak i do potrzeb użytkowników. Niewielki domek będzie raczej szopą na narzędzia, w której zmieszczą się tylko najistotniejsze i niekoniecznie duże gabarytowo rzeczy.

Duży domek narzędziowy może być jednocześnie domkiem rekreacyjnym. W takim wypadku warto wybrać model, który ma przynajmniej dwa pomieszczenia. Do jednego trafią narzędzia, rowery i inne akcesoria, w drugim można nawet przenocować. Dobrą propozycją będzie obszerny domek drewniany ze sklepu ogrodosfera.pl (https://ogrodosfera.pl/domek-narzedziowy).

Metalowy domek narzędziowy, fot. Ogrodosfera.pl

 

Wysokość domku jest równie istotna, jak wielkość. Ponieważ przepisy wyraźnie określają stosunek powierzchni domku do powierzchni działki, warto się ratować wyższymi konstrukcjami, które pozwalają na przechowanie większej liczby rzeczy.

Szerokość drzwi ma kluczowe znaczenie dla wygody użytkowania. Jeśli w domku będzie przechowywany nie tylko klasyczny zestaw łopata plus grabie, ale też kosiarka, meble ogrodowe i rowery, warto wybrać domek plastikowy lub poliwęglanowy z wysokimi podwójnymi drzwiami.

Okna nie są obowiązkowe w domku narzędziowym, ale jeśli konstrukcja ma służyć także jako domek rekreacyjny, lepiej żeby były obecne. Dopływ światła słonecznego znacznie ułatwia funkcjonowanie. Domek z oknami to najczęściej domek drewniany, ale nie jest to regułą. Niektóre plastikowe konstrukcje też są wyposażone w okna.

Drewniany domek ogrodowy z drewutnią, lub miejscem na rowery, fot. Ogrodosfera.pl

 

Metalowy, drewniany, poliwęglanowy, plastikowy – jaki domek narzędziowy będzie najlepszy?

Trudno jednoznacznie wskazać jeden konkretny rodzaj domku narzędziowego, bo każdy ma swoją specyfikę i swoje zalety.

Metalowy, plastikowy i poliwęglanowy to domki, które są bardzo mało wymagające, a przy tym trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Domki aluminiowe nie ulegają korozji, co czyni je bardzo praktycznymi.

Plastikowe i poliwęglanowe w nowoczesnej wersji są na pierwszy rzut oka trudne do odróżnienia od drewnianych. Ich niewątpliwą zaletą jest duża trwałość. Nie popękają na mrozie, nie przeciekną nawet przy długotrwałej ulewie, nie zniszczy ich palące słońce.

Domki drewniane są nieco droższe od wyżej wymienionych, ale je z kolei wyróżnia materiał, który pozwala idealnie wkomponować domek w otoczenie. Drewno wymaga impregnacji, ale też taki domek można w każdej chwili dopasować wizualnie do potrzeb. Wystarczy go przemalować.

 

Czy domek narzędziowy musi mieć podłogę?

Nie musi, aczkolwiek to niewątpliwie wygodne rozwiązanie. Niemniej trzeba do niego dopłacić, dlatego zawsze warto obiektywnie ocenić swoje potrzeby.

Jeśli domek będzie pełnił funkcję szopy na narzędzia, podłoga nie będzie potrzebna. Jeśli jednak zechcemy przechowywać w nim przedmioty, które nie powinny mieć kontaktu z wilgocią lub domek ma służyć także do celów rekreacyjnych, podłoga na pewno się przyda.

 

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments