Dr Andrzej Biały z zaproszeniem na międzynarodową konferencję

Instytut Europy Wschodniej UW poinformował, że VII Międzynarodowa Konferencja odbędzie się w dniach 9-11 listopada 2023 w Muzeum Sybiru w Białymstoku. Zaproszenie na nią otrzymał również przasnyszanin dr Andrzej Biały.

 

Tematem przewodnim konferencji będzie: Polacy na Białorusi od Powstania Styczniowego do XXI wieku. Instytucje, organizacje, wydawnictwa.

– Konferencja będzie inna niż poprzednie. Naukowcy z Białorusi mają zakaz publikowania w polskich wydawnictwach. Jak widać napięta sytuacja międzynarodowa odcisnęła się na corocznych cyklicznych spotkaniach naukowców polskich i białoruskich – mówi nam dr Andrzej Biały.

Jak podaje, po konsultacji z profesorem Zdzisławem Julianem Winnickim, podjął się opracowania i wygłoszenia referatu pod tytułem: „Organizacja, zasady funkcjonowania i metody działalności ateizacyjnej – biezbożnictwa w BSRS w drugiej połowie lat dwudziestych xx wieku”.

 

Już na pierwszy rzut oka widać, że temat nie jest łatwy. Aby go dobrze opracować  trzeba posiadać wiedzę i wiarygodne materiały. Przasnyszanin przebywając półtora roku na stypendium naukowym na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym w ramach ,,Erasmus mundus’’, a potem na kilkumiesięcznych kwerendach, odnalazł w archiwach i bibliotekach gro materiału  dotyczącego problemów mniejszości polskiej. Obecnie mieszkaniec naszego miasta jest liczącym się badaczem i znawca tematu.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments