Dr Andrzej Biały z wystąpieniem na konferencji uświetniającej odsłonięcie pomnika poświęconego ofiarom zbrodni bolszewickiej

8 grudnia w Sokołach (powiat Wysokie Mazowieckie) został odsłonięty pomnik poświęcony ofiarom zbrodni bolszewickiej dokonanej na ponad 200 tysiącach Polaków. W związku z wydarzeniem odbyła się konferencja naukowa pod tyłem ,,Byliście – Jesteśmy. Pamięci ofiar operacji polskiej NKWD 1937-1938”. Udział w niej wziął przasnyszanin dr Andrzej Biały.

 

Uroczystość została zorganizowana przez premiera Mateusza Morawieckiego, wójta Sokół dr inż. Józefa Zajkowskiego, prezesa fundacji ,,Fundacja Piękno Życia” dr Sławomira Jakima. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele rządu, wojewodowie, księża, sołtysi okolicznych miejscowości i ludność miejscowa. Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji pomordowanych Polaków. Po niej poczty sztandarowe szkół i strażaków udały się pod pomnik.

Po części oficjalnej zebrani udali się do Hali Targowej, gdzie odbyła się konferencja  naukowa pod tyłem ,,Byliście – Jesteśmy. Pamięci ofiar operacji polskiej NKWD 1937-1938”. Do uczestnictwa w konferencji i  wygłoszenia prelekcji zostali zaproszeni znakomici historycy, politolodzy profesor Zdzisław Julian Winnicki z Uniwersytetu Wrocławskiego, profesor Mikołaj (Nikołaj) Iwanow z Uniwersytetu Opolskiego, prof. Piotr Fiedorczyk, dr Tomasz Sommer oraz przasnyszanin dr Andrzej Biały, który wygłosił wykład pt. Edukacja ideologiczna Polaków na Białorusi – wychowanie czerwonych Polaków.

 

Po zakończeniu wykładów referenci otrzymali gromkie oklaski i podziękowania płynące z sali oraz osobiste podziękowania od poszczególnych słuchaczy, za interesujące wykłady, przekazane przystępnym językiem.

– Po zakończeniu uroczystości Profesor Mikołaj Iwanow zwrócił się do mnie z pytaniem propozycją: Czy Przasnysz i powiat przasnyski nie zechciałyby postawić ,,drugiego  pomnika w Polsce ofiarom Operacji Polskiej NKWD” ? – mówi nam dr Andrzej Biały.

Za pośrednictwem portalu przasnyszanin przekazuje też życzenia: Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2023 chciałbym życzyć mieszkańcom naszego miasta i powiatu dużo szczęścia i zdrowia, a także podziękować burmistrzowi, proboszczowi i pracownikom Urzędu Miasta  za okazywaną pomoc i serdeczność w stosunku do mojej osoby i tego co robię. Służę Ojczyźnie. Odpowiadam przed Bogiem – dr Andrzej Biały.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments