Dr Andrzej Biały z Przasnysza debatował o kryzysie imigracyjnym na granicy z Białorusią

3 grudnia Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowało prezentację raportu „Granica dyktatora. Polska i Białoruś wobec kryzysu granicznego”. Nad sytuacją na wschodniej flance Unii Europejskiej rozmawiano w Pałacu Tyszkiewiczów – Potockich przy ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie.

 

 

Dział Konferencji i Współpracy Międzynarodowej Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zaprosił przasnyszanina dr. Andrzeja Białego jako znawcę i specjalistę od problemów Białorusi na prezentację raportu analitycznego ,,Granica Dyktatora. Polska i Białoruś wobec kryzysu granicznego’’.

– Ze względu na sytuację epidemiologiczną i możliwość uczestnictwa w formie zdalnej wybrałem możliwość uczestnictwa on-line. Prelegentami byli: były ambasador RP na Łotwie Jerzy Marek Nowkowski – kierownik grupy, dr Maxim Rust, dr Justyna Olędzka, dr Pavel Usov, dr Alaksandr Papko, doc. dr Andrzej Pukszto, Kacper Wańczyk, Katsiaryna Bieliakova i Oleksandr Shevchenko – relacjonuje Andrzej Biały.

 

– Uroczystość otworzył dyrektor Studium dr h.c. Jan Malicki i wprowadził uczestników w temat zagadnienia. Wspomniał o jubileuszu 30-lecia Studium i utworzonej w jego ramach Grupie Analitycznej. Przedstawił raport ,,Białoruskiej Jesieni 2020 roku’’. Poinformował, że został powołany Projekt Litewski zwany L-4  lub Lubelska 4 obejmujący Polskę , Litwę, Białoruś i Ukrainę, zrzeszający dwa kraje unijne i dwa państwa graniczące z Unią od wschodu. Grupa ,,Białoruś w Regionie‘’ swoje spotkania będzie odbywać z zastosowaniem symboliki pustego krzesła – dodał naukowiec.

Po wprowadzeniu prowadzenie przejął ambasador omawiając pojęcie obszaru bałtycko-czarnomorskiego. Następnie dr Maciej Ruzdwo ukazał działania powołanej grupy analitycznej i opracowany raport: „Białoruś – perspektywa zmiany po 9 sierpnia 2020 r. W duszy i uścisku brata – raport o przyszłości Białorusi – różne aspekty relacji Białorusi z Rosją”.

Dr Justyna Olędzka przedstawiła propagandę dezinformacyjną występującą w sytuacji tłumaczenia tekstów przez stronę białoruską i rosyjską. Omówiono także prawy regionalne, politykę Aleksandra Łukaszenki, realizującego plan Rosji. Kacper Wańczyk przedstawił skutki ekonomiczne oraz wpływ konfliktu granicznego Białorusi z krajami UE na gospodarkę.

 

Dr Pavel Usov przedstawił z kolei szeroko rozumiane sprawy militarne związane z tym kryzysem. Dr Oleksandr Shevchenko – ekspert od spraw Ukrainy udzielił odpowiedzi na pytania: czy Ukraina może stać się ofiarą kryzysu migracyjnego oraz czy migracja może przenieść się na granicę ukraińską. Maciej Ruzdwo opowiedział z kolei o wpływie sytuacji kryzysowej związaną ze sprawą białoruską na Polskę i świat.

Na zakończenie dyrektor dr h.c. Jan Malicki podziękował za pracę nad raportami i zaproponował aby ukazywało się 5 raportów rocznie. Następnie dyr. dr h.c. Jan Malicki podziękował przybyłym gościom i prelegentom.

Z przebiegiem spotkania można zapoznać się tu:

 

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments