Dr Andrzej Biały wystąpił na zorganizowanej w Białymstoku konferencji „Polacy na Białorusi od Powstania Styczniowego do XXI wieku”

W dniach 9 – 11 listopada 2023 roku w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku odbyła się VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Polacy na Białorusi od Powstania Styczniowego do XXI wieku”. Wziął w niej udział mieszkaniec naszego miasta, dr Andrzej Biały.

 

Tematem konferencji była „Oświata polska na terytorium obecnej Białorusi na tle sytuacji szkolnictwa polskiego na Litwie i Ukrainie”. Konferencja składała się z VII paneli tematycznych. Przasnyszanin dr Andrzej Biały wystąpił z referatem pod tytułem: „Oświata polska w BSRS w latach 1921-1937. Powstanie, funkcjonowanie, likwidacja”.

Drugi dzień obrad rozpoczął się wręczeniem odznaczeń Studium Europy Wschodniej UW, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Związku Polaków na Białorusi profesorom: Mikłojowi Iwanowowi oraz Tadeuszowi Gawinowi. Po wręczeniu odznaczeń realizowano dalszą część programu Konferencji. Posumowanie obrad i zakończenie VII edycji Konferencji odbyło się 10 listopada wieczorem. Zgodnie z planem miała wystąpić Prezes Polaków na Białorusi Andżelika Borys jednak ze względów na aktualne stosunki między Polska a Białorusią nie pojawiła się. Poinformowano, iż w następnym roku 2024 będzie organizowana VIII Międzynarodowa Konferencja na którą organizatorzy już dziś zapraszają.

Z referatami VII Międzynarodowej Konferencji Naukowej można zapoznać się w Bibliotece Miejskiej w Przasnyszu – monografie przekazał do Biblioteki dr Andrzej Biały.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments