Dożynki Powiatowo – Gminne w Krzynowłodze Małej. Nagrodzono najlepszych rolników
10 września 2023 roku w Krzynowłodze Małej odbyło się powiatowe święto plonów. Wydarzenie było okazją do nagrodzenia wyróżniających się rolników.
Uroczystość rozpoczęła tradycyjna dziękczynna msza święta w kościele parafialnym w Krzynowłodze Małej. W nabożeństwie odprawionym w intencji rolników uczestniczyły władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych oraz tłumnie zgromadzeni mieszkańcy.
Poniżej prezentujemy nagrodzonych rolników z poszczególnych gmin powiatu przasnyskiego:
Gmina Przasnysz
Monika i Tomasz Pawłowscy – Trzonem produkcji w gospodarstwie Moniki i Tomasza Pawłowskich w Wielodrożu jest trzoda chlewna, hodowana w cyklu zamkniętym, obejmująca ok. 50 loch. Przynależące do gospodarstwa grunty to 40 hektarów własnych i 20 dzierżawionych, na których na potrzeby hodowli uprawiane są głownie zboża, kukurydza oraz rzepak, zapewniający płodozmian. W bieżącym sezonie państwo Pawłowscy doposażyli gospodarstwo w mocniejszy ciągnik Massey Ferguson o mocy 170 koni mechanicznych, a w najbliższym czasie planują budowę wiaty garażowej.
Przemysław Czaplicki – Gospodarstwo Przemysława Czaplickiego z Dębin specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego i opasowego. W tej chwili w gospodarstwie jest hodowanych 145 krów dojnych oraz ok. 80 opasów. Areał gospodarstwa to 160 ha, na które składają się grunty własne oraz dzierżawione. Ze względu na profil produkcji główną uprawą jest kukurydza.
Miasto Przasnysz
Katarzyna i Marek Tomaszewscy – od 2012 roku prowadzą gospodarstwo rolne w Przasnyszu. Zajmują się hodowlą bydła mięsnego: posiadają stado 27 mamek oraz przychówku o zmiennej ilości. Stado objęte jest oceną użytkowości mięsnej. Na 75 hektarach Państwo Tomaszewscy uprawiają pszenicę, buraki cukrowe oraz kukurydzę. Od 3 lat całość gruntów ornych uprawiana jest w technologii bezorkowej. Państwo Tomaszewscy nawiązali niedawno współpracę z Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w celu przeprowadzenia projektu dotyczącego bydła mięsnego. Ponadto Pan Marek jest członkiem Powiatowej Rady Izb Rolniczych z terenu miasta Przasnysz.
Gmina Jednorożec
Nina i Artur Goliasz – od 2015 r. wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne w Jednorożcu, odziedziczone po rodzicach pani Niny. Wówczas hodowla krów mlecznych obejmowała 13 sztuk, ale od tego czasu nastąpił znaczny rozwój hodowli. Krów dojnych, na które składają się głównie sztuki rasy H-F, jest obecnie 29 i około 25 sztuk młodzieży. Grunty własne i dzierżawione to ok. 30 hektarów, z czego własny areał stanowią trwałe użytki zielone. Na dzierżawionych gruntach uprawiana jest głównie kukurydza.
Gmina Krasne
Robert Dzieliński – Gospodarstwo Roberta Dzielińskiego z Bartołd specjalizuje się w produkcji roślinnej, prowadzonej na 22 hektarach i wyłącznie gruntach własnych. Pan Robert prowadzi gospodarstwo samodzielnie, a jego właścicielem jest już od 45 lat. Uzyskane w ten sposób doświadczenie i pozwala mu na osiąganie bardzo wysokich plonów. Mimo tegorocznej suszy, główna uprawa w gospodarstwie – pszenica ozima, plonowała na poziomie ok 9 ton z hektara. Uzyskiwany w poprzednich latach plon z upraw buraków cukrowych to 70-80 ton z hektara.
Miasto i Gmina Chorzele
Adrian i Dorota Wiśniewscy – prowadzą gospodarstwo rolne w Grądzie Rycickim w Gminie Chorzele, które specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego. Wolnostanowiskowy chów krów dojnych rasy H-F liczy 65 sztuk, dalszych 70 sztuk to cielęta i młodzież. Areał gospodarstwa to ok. 80 hektarów na które składa się 55 ha gruntów własnych. Głównymi uprawami są kukurydza i trawy oraz ok. 10 ha żyta.
Gmina Krzynowłoga Mała
Cezary Olkowski – rolnik z Wiktorowa, którego gospodarstwo specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej. Hodowla w cyklu zamkniętym liczy ok. 30 prośnych loch. Na ok. 40 hektarach gruntów własnych rolnik uprawia pszenżyto, jęczmień, pszenicę, owies, kukurydzę i groch. Innowacją stosowaną na około połowie gruntów w gospodarstwie jest uprawa bezorkowa, która umożliwia ograniczenie zabiegów agrotechnicznych, a poprzez to zachowanie życia biologicznego i mikrobiologicznego, powodując poprawę strukturę gleby i ograniczenie strat wody. W najbliższym sezonie Pan Cezary zamierza zwiększyć uprawiany w ten sposób areał.
Katarzyna i Kamil Roman – W rodzinnym gospodarstwie rolnym w Cichowie państwo Katarzyna i Kamil Roman wraz z rodzicami zajmują się hodowlą bydła mlecznego i mięsnego. Ogółem w gospodarstwie jest hodowanych blisko 300 sztuk bydła, z czego 130 to krowy mleczne. W gospodarstwie znajduje się wolnostanowiskowa obora, w której zastosowano bezściółkowy system hodowli na rusztach, wraz z halą udojową. Na około 140 hektarach gruntów własnych i dzierżawionych uprawiana jest kukurydza oraz zboża i trawy, z przeznaczeniem na paszę. Stado krów mlecznych znajduje się pod oceną.
Gmina Czernice Borowe
Bogdan i Ewa Dzielińscy – we współpracy z dystrybutorem nasion, prowadzą uprawy doświadczalne. Na testowych poletkach, stanowiących ponad połowę 60-hektarowego areału uprawiane są różne odmiany pszenicy, kukurydzy, traw oraz grochu. Co roku w gospodarstwie państwa Dzielińskich organizowana jest pokazowa impreza, podczas której rolnicy mogą zapoznać z charakterystyką poszczególnych odmian. W tym roku pokazy poletek doświadczalnych organizowane w gospodarstwie miały jubileuszową 20. edycję. Tegoroczną nowością jest zorganizowanie poletek mieszanek poplonowych, złożonych m.in. z facelii, rzodkwi oleistej, ogórecznika, gryki i koniczyny. Kolejną specjalizacją gospodarstwa państwa Dzielińskich jest hodowla krów mlecznych. Stado liczy ok. 120 sztuk, z czego połowa to krowy mleczne.
j.b.
Od tego starty nie przyjął bym nic. Falyszy człowiek
Ojej a kto by ci coś dał, skoro tak oceniasz ludzi,na nic nie zasługujesz
Kalina, po godzinach pracy nadajesz?
Co to za damulka ? hahaha ?
Kiedyś te wyróżnienia traktowałem poważnie do czasu kiedy to dwa lata temu w gminie Jednorożec statuetkę dostał za ,,ponadprzeciętne ” osiągnięcia pewien rolnik.Kto go zna ten zrozumie.
Święto kmiotków, a niech tam.