Dożynki Gminno-Parafialne w Rostkowie [FOTO]

W niedzielę 1 września 2019 r. odbyły się Dożynki Gminno–Parafialne w Rostkowie. Uroczystość rozpoczęła się dziękczynną Mszą Świętą sprawowaną przez ks. kan. Adama Chmielewskiego – Proboszcza Parafii Rostkowo. Po Mszy Św. barwny korowód uczestników dożynek prowadzony przez poczty sztandarowe i Gminną Orkiestrę Dętą przeszedł do parku dydaktycznego w Rostkowie, gdzie odbył się patriotyczny apel z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Dalsza część uroczystości odbyła się na boisku przy Szkole Podstawowej w Rostkowie, gdzie podziękowano delegacjom z wieńcami dożynkowymi i wszystkim rolnikom za całoroczny trud włożony w pracę. Wszystkie Parafie z terenu Gminy Czernice Borowe oddelegowały swoich przedstawicieli z wieńcami na obchody święta plonów w Rostkowie. Były to delegacje:

  • z Parafii Czernice Borowe, którą reprezentowali mieszkańcy miejscowości Żebry,
  • z Parafii  Pawłowo Kościelne, którą reprezentowali parafianie z miejscowości Kosmowo,
  • z Parafii Węgra, którą reprezentowali mieszkańcy sołectwa Grójec.
  • z Parafii  Rostkowo, którą reprezentowali mieszkańcy miejscowości: Rostkowo, Turowo-Skierki, Szczepanki, Obrębiec,  Górki, Załogi-Nałęcze-Toki.

Zaszczytną rolę Starostów Dożynkowych pełnili Państwo Marta i Jacek Żbikowscy z Górek.

W dalszej części zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych, Szkoły Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki w Rostkowie oraz Gminna Orkiestra Dęta.

Po występach odbył się turniej sołectw, w którym wzięły udział następujące drużyny: Rostkowo, Jastrzębiec, Kosmowo, Węgra i Obrębiec. Zadaniem uczestników był udział w konkurencjach: toczenie balotu, dojenie krowy, ubijanie piany, rzut wałkiem do celu, rzut ziemniakiem do wiaderka i przeciąganie ciągnika. Pierwsze miejsce ex aequo zajęły sołectwa Rostkowo i Jastrzębiec.

Uczestnicy podczas dożynek mogli bezpłatnie skorzystać z symulatora dojenia krowy oraz lotu ptaka. Na zakończenie odbyła się zabawa ludowa.

Źródło UG Czernice Borowe
Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments