Dożynki gminno-parafialne w Czernicach Borowych [FOTO]

W niedzielę, 29 sierpnia rolnicy z gminy Czernice Borowe obchodzili święto plonów. W czasie dożynek gminno-parafialnych, dziękowali Bogu za zebrane plony, a rolnikom za ich ciężką, całoroczną pracę na roli.

 

Przed rozpoczęciem uroczystości na cmentarzu w Czernicach Borowych poświęcono odrestaurowany grobowiec rodziny Chełchowskich. Spoczywa w nim m.in. Stanisław Chełchowski (ur. 1866 r. – zm. 1907 r.) pierwszy spośród czernickich rolników, właściciel majątków Chojnowo i Miłoszewiec Kmiecy, prezes Centralnego Towarzystwa Rolniczego, działacz społeczny, oświatowy, gospodarczy i polityczny, rolnik, przyrodnik (mykolog) i etnograf.

Czernickie święto plonów zainaugurowała msza święta w kościele parafialnym w Czernicach Borowych, którą odprawił ks. proboszcz Michał Gaszczyński. W jej trakcie nastąpiło poświęcenie dożynkowych bochnów chleba i wieńców wykonanych przez mieszkańców parafii Czernice Borowe.

 

Po zakończeniu liturgii korowód dożynkowy przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Czernic Borowych pod batutą Macieja Kowalskiego przeszedł na plac przy plebanii, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Starostowie tegorocznych dożynek, Anna i Sebastian Pielechowie uroczyście przekazali chleb z tegorocznych zbiorów na ręce wójta Wojciecha Brzezińskiego. Na dożynkowej scenie zaprezentowali się: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Czernic Borowych, Zespół Koła Emerytów i Rencistów z Czernic Borowych oraz Zespół Ludowy Krasne.

Nie zabrakło pysznego jedzenia, które zapewniły Koła Gospodyń Wiejskich z: Czernic Borowych, Grójca, Jastrzębca i Nowych Czernic. Wypieki i potrawy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników. Podczas uroczystości swoje stoiska prezentowały również: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ciechanowie i  Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu „Czyste Powietrze”. W ramach wydarzenia promowane były szczepienia przeciw COVID-19.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments