Dostęp do dentysty w czasie epidemii. Co w przypadku bólu zęba?

Z powodu epidemii gabinety dentystyczne odwołały planowane wizyty. Nie oznacza to, że nie możemy liczyć na pomoc w przypadku zdarzeń nagłych, związanych z dolegliwościami bólowymi. Każdorazowo zalecana jest telefoniczna weryfikacja przyczyny zgłoszenia się do lekarza dentysty, umożliwiająca dostęp do leczenia wyłącznie pacjentom, którzy wymagają udzielenia pilnej pomocy.

 

Zalecane jest ograniczenie zakresu działalności gabinetów stomatologicznych, ale nie oznacza to, że dostęp do usług dentystycznych jest całkowicie zakazany.

Zakres świadczeń stomatologicznych realizowanych w gabinecie w ramach ogólnej opieki podstawowej, chirurgii stomatologicznej, stomatologii dziecięcej i stomatologii zachowawczej powinien być ograniczony do wykonywania procedur niezbędnych w przypadku wykonywania pilnej interwencji, tj. występowania bólu, procesów zapalnych i ropnych, urazów, torbieli oraz stanów z wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań u pacjentów.

Wyznaczono specjalny schemat postępowania w przypadku pacjenta, który zgłosił się do gabinetu

Wstępna kwalifikacja – przed wejściem do gabinetu, odkażenie rąk, zmierzenie temperatury i zanotowanie danych pacjenta: na podstawie dokumentu tożsamości należy zebrać dane osobowe pacjenta imię nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy. Następnie konieczna jest ocena ryzyka narażenia na zakażenie SARS-CoV-2. Stomatolog przyjmuje oświadczenie o stanie zdrowia, czyli braku objawów takich jak gorączka, kaszel, katar, duszności, trudności w oddychaniu, ból gardła, jak również oświadczenie o przestrzeganiu zasady ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa, tj. o braku kontaktu z osobą/osobami z potwierdzonym lub prawdopodobnym przypadkiem zakażenia SARS-CoV-2. Dopiero później badana jest przyczyna zgłoszenia się do gabinetu stomatologicznego i wstępna ocena potrzeby leczniczej.

Pacjentom ze stanem ostrym w jamie ustnej i z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 jako potencjalnie zakaźnym, pomoc stomatologiczna powinna być udzielana w wyznaczonych do tego jednostkach.

M. Jabłońska


 

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
cilick
cilick
1 rok temu

Czy jest jakiś gabinet w Przasnyszu, który przyjmuje? Już jestem opuchnięty.