Dopłaty do węgla przyjęte. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent RP Andrzej Duda podjął decyzję dotyczącą dopłat do węgla. Informację o tym, że głowa państwa podpisała ustawę, dzięki której została ustalona maksymalna cena tony węgla dla odbiorców indywidualnych, w swoim komunikacie podała Kancelaria Premiera.

 

– Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 7 lipca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw – informuje Kancelaria Premiera. Większość zapisów wejdzie w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Ustawa przewiduje, że maksymalna cena za 1 tonę węgla, który będzie sprzedawany indywidualnym odbiorcom oraz wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym w przypadku budynków wielorodzinnych będzie wynosić  nie więcej niż 996,60 zł. To cena maksymalna, co oznacza także, że węgiel oferowany przez przedsiębiorców może być jeszcze tańszy. Jedno gospodarstwo domowe będzie mogło zakupić maksymalnie trzy tony węgla w tej kwocie.

Przystąpienie do programu dopłat przez składy prywatne jest dobrowolne, więc dopiero za kilka miesięcy dowiemy się, ile punktów zdecyduje się na sprzedaż węgla w niższej cenie.

 

Przedsiębiorcy z rekompensatami

Podpisana ustawa przewiduje również rekompensaty dla przedsiębiorców. Te będą wynosić nie więcej niż 1073,13 gr brutto za sprzedaż jednej tony paliwa stałego, sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego. Stratę, jaką poniesie prywatny właściciel składu z powodu sprzedaży węgla w niższej cenie, rząd zrekompensuje dopiero po nowym roku.

Podmiotami uprawnionymi do uzyskania rekompensaty będą przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw, którzy są wpisani do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych. Będą one wypłacane na wniosek sprzedawcy z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Maksymalnie na dopłaty Skarb Państwa  przeznaczy 3 mld zł.

Sprzedaż za okazaniem dokumentów

Odbiorca indywidualny, który będzie chciał zakupić węgiel w preferencyjnej cenie będzie musiał pokazać sprzedawcy informację o ilości węgla, jakie gospodarstwo domowe zakupiło od dnia wejścia w życie ustawy. Dodatkowo będzie wymagana deklaracja o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw lub kopia deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw, czyli wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Projekt ustawy zakłada utworzenie bazy danych osób, które chcą zakupić paliwa stałe w preferencyjnej cenie na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. Każda z nich będzie musiała zarejestrować się elektronicznie lub poprzez placówki Poczty Polskiej.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

Zaczyna się palić chłopakom pod tyłkami. Za chwilę kolejny, skokowy wzrost cen prądu dla indywidualnych. Gaz już bije rekordy. No ale wiatraki zostały udupione, fotowoltaika udupiona, pieniądze za emisję CO2 przejedzone (sorki, miliard z tego utopili w Ostrołęce). Dobrze że jest Putin, Ci mniej kumaci dadzą się wkręcić ze to wszystko jego wina.
Inflacja jedzie równo, za chwilę czeka nas duży spadek płać realnych. Przyszły rok zapowiada się ciekawie…

Dawid
Dawid
1 rok temu

Dobrz prezydent jest z słusznej partii, zawsze głosuje na PiS,

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Dawid

Nie wiem czy jest się czym chwalić, ale szanuję Twój wybór.

Krystyna
Krystyna
1 rok temu

Nie uwierzę dopóki nie będę mieć tego węgla w piwnicy.