Domy bez pozwolenia o powierzchni 120, 150 i 180 m kw. z darmowymi projektami

Sejm zakończył prace nad kolejną regulacją prawa budowlanego. Ma ona wprowadzić uproszczenia w budowie domów powyżej 70 m2 powierzchni zabudowy. Polacy będą mogli skorzystać z darmowych projektów domów o powierzchni 120, 150 i 180 m2.

 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o nowelizacji prawa budowlanego, która została już przyjęta przez Sejm. Ma ona na celu umożliwienie budowy domów powyżej 70 m kw. bez pozwolenia na budowę.

W ubiegłym roku można było skorzystać z 72 projektów domów całorocznych do 70 m 2. Dodatkowo w bazie znalazło się 11 projektów koncepcyjnych domów rekreacyjnych.

– Baza bezpłatnych projektów znajduje się na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Dotychczas pobrano je aż blisko 62 tys. razy – informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Katalog obiektów, które zostały zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę ma zostać powiększony. Znajdą się w nim projekty domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy przekraczającej 70 m2. – W praktyce oznacza to, że budowę takiego domu będzie można rozpocząć niemalże natychmiast po przesłaniu do urzędu prostego zgłoszenia oraz zawiadomieniu nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót budowlanych – informuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

 

Nowelizacja ustawy ma wpłynąć na wyłączenie możliwości wniesienia sprzeciwu przez organ administracji architektoniczno – budowlanej do zgłoszenia budowy takiego domu.

– Pozostanie jednak obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Opcja budowy na podstawie uproszczonego zgłoszenia dotyczy wyłącznie wolnostojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Taki dom musi też być budowany na własne potrzeby mieszkaniowe, a nie w celu sprzedaży czy najmu – dodaje resort.

W lipcu został ogłoszony konkurs na bezpłatne projekty domów 120, 150 i 180 m2.

– Wpłynęło ponad 80 prac konkursowych. Do 5 września br. trwa ocena zgłoszonych prac. Bezpłatne projekty domów będą dostępne jeszcze w tym roku – wyjaśnia resort.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
B29
B29
18 dni temu

Ułatwienie nie wielkie i dla nie wszystkich. Do domu trzeba doliczyć panele , pompa i bank energii. A garażu blaszanego nadal nie można postawić gdzie się chce na własnej działce . Więc i tak du..a.

Adam
Adam
18 dni temu

Pobrać można ale nie wykorzystać, bo w starostwie wymagany jest oryginał projektu a nie ksero.

Realista
Realista
18 dni temu

Co z tego, że bez pozwolenia jak trzeba będzie zrobić zgłoszenie i ktoś to musi adaptować do warunków lokalnych i też weźmie pieniądze za adaptację, to jest mydlenie ludziom oczu, nigdy nie ma niczego za darmo a doprowadzić dokumentacje do rozpoczęcia budowy to jest droga przez mękę. Nasi włodarze najlepiej jakby nie przeszkadzali ale zasada od stuleci jest stosowana ta sama „Jeśli chcesz,by lud prosty darzył Cię miłością,zabieraj po cichu a rozdawaj głośno”. Koszt budowy domu przez ostatnie 2 lata wzrósł o 100 %, zusy, podatki, prąd, gaz w górę, żywność i etc i to jest rząd który ułatwia młodym… Czytaj więcej »