Domowe sposoby na zatkane ucho – czym bezpiecznie wyczyścić uszy?

Zatkane ucho to nieprzyjemna dolegliwość często wywołująca szumy uszne, problemy z koncentracją, a nawet zawroty głowy. Czasem – jeśli problem nie jest poważny – można skutecznie rozwiązać go w warunkach domowych. Warto jednak pamiętać, że jeżeli po kilku dniach przypadłość ta będzie nadal się utrzymywała, bezsprzecznie należy zasięgnąć porady specjalisty. Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną?

Woskowina jest wydzieliną naturalnie występującą w przewodzie słuchowym. Dopóki jej ilość mieści się w granicach normy – pełni ona funkcję ochronną. Czasem jednak pojawia się nadmiar wydzielania woskowiny. Skutkiem jest powstanie czopu woskowinowego. Sytuacji tej czasem towarzyszy niewielki ból, który można łagodzić poprzez stosowanie ciepłych okładów.

Często próbując zwalczyć problem ucha zatkanego woskowiną, na myśl przychodzi płukanie ucha. Nie należy jednak robić tego w domu. Czynność ta zarezerwowana jest jedynie dla lekarza otolaryngologa. Wykonując zabieg na własną rękę, istnieje ryzyko znacznego pogorszenia. W domu można jednak spróbować zakroplenia do ucha wody utlenionej w niewielkiej ilości. Jest to dość skuteczna metoda, nie jest inwazyjna – spokojnie można wypróbować ją w warunkach domowych.

 

Woda w przewodzie słuchowym – rozwiązania

Niezwykle często mamy do czynienia z sytuacją, gdy dyskomfort i ból ucha wywołuje woda. Najczęściej do tego zdarzenia prowadzi wizyta na basenie, a nawet zwykła kąpiel. Jest to stosunkowo prosty do rozwiązania problem. Wystarczy przechylić głowę na bok, jednocześnie dość mocno pociągając za małżowinę uszną. Poleca się także spanie na boku – na uchu, które zostało zatkane. Jeśli te metody okażą się nieskuteczne, a ucho pozostanie zatkane przez dłuższy czas – zdecydowanie zaleca się wizytę u lekarza.

 

Zatkane ucho – stosowanie preparatów aptecznych

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu z zatkanym uchem. Produkty tego rodzaju opierają się na tłustych substancjach. Najczęściej w składzie można odnaleźć oleje mineralne, które wspomagają proces rozpuszczania woskowiny i jednocześnie usprawniają samoczyszczenie ucha. W aptekach można znaleźć też leki w formie kropli, które posiadają salicylan choliny. Z reguły używa się ich w przypadku, gdy w uchu zewnętrznym pojawił się stan zapalny i odczuwany jest ból. Lekarze podają tego rodzaju krople przed wykonaniem zabiegu płukania ucha. Warto jednak pamiętać o tym, że kupując lek tego rodzaju na użytek domowy, nie należy podawać go dzieciom. Różnego rodzaju krople i spraye do higieny uszu można zakupić w sklepie internetowym Wapteka.pl.

 

Zatkane ucho – profilaktyka

Zatkane ucho to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Warto więc wyjść z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Przede wszystkim nie należy czyścić uszu przy pomocy patyczków higienicznych. Jest to zasada, którą powinny kierować się wszystkie osoby, które doświadczyły kiedyś problemów z chorobami uszu. Zdecydowanie lepszą alternatywą jest stosowanie aptecznych preparatów przeznaczonych do tego celu. Jeśli występuje w okolicy uszu niewielki dyskomfort, któremu towarzyszą objawy przeziębienia, skuteczne będą przeciwzapalne leki dostępne bez recepty.

Jeżeli objawy nie ustępują mimo kilku dni stosowania doraźnych rozwiązań, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
limonka
limonka
1 rok temu

zrezygnowałam z patyczków, raz w tygodniu aplikuję do uszu Vaxol z oliwą z oliwek. Spray ulatwia usuwanie woskowiny, rozpuszcza ją a także działa przeciwzapalnie, warto regularnie stosować