Dom bezpieczny dla zdrowia. Jak go urządzić?

Dom to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu (zwłaszcza podczas pandemii) i dlatego będąc w trakcie jego urządzania, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, które mogą wpływać na stan naszego zdrowia. O czym należy pamiętać?

 

Dobrej jakości materiały wykończeniowe

Podczas urządzania mieszkania lub domu niezwykle istotną kwestią okazuje się wybór materiałów wykończeniowych. Jeżeli zależy nam na tym, by nasze wnętrze było jak najbardziej bezpieczne, zdecydujmy się na produkty najwyższej jakości, które nie będą miały negatywnego wpływu na nasze zdrowie. W trakcie remontu dobrze jest zainwestować w:

  • hipoalergiczne farby, które sprawdzą się nie tylko u alergików czy osób cierpiących na astmę;
  • wykładziny podłogowe wykonane z naturalnych materiałów;
  • dywany, które będziemy mogli wyprać w pralce i tym samym uniemożliwić zaleganie w nich kurzu i rozprzestrzenienie się roztoczy;
  • meble, do których impregnacji zamiast szkodliwych środków chemicznych wykorzystano naturalne oleje ekologiczne;
  • podłogi z naturalnego drewna;
  • hipoalergiczne kleje do tapet;
  • panele bez formaldehydu.

Oprócz tego po zakończeniu aranżacji naszego wnętrza warto również zadbać o to, by produkty stosowane do jego konserwacji – płyny do mycia podłóg, środki do przecierania mebli i inne tego typu preparaty – były możliwie jak najbardziej naturalne i ekologiczne oraz żeby zawierały jak najmniejszą ilość szkodliwych substancji.

 

Bezpieczny kominek

Większość z nas decyduje się na instalację kominka ze względu na jego dwie funkcje: grzewczą i estetyczną. Nie zapominajmy jednak, że palenisko domowe to nie tylko źródło ciepła i elegancka ozdoba salonu, ale również duża odpowiedzialność. O czym należy pamiętać, by piec był bezpieczny dla domu i jego mieszkańców?

  • Przede wszystkim zapoznajmy się z zaleceniami producenta naszego kominka i zawsze się do nich stosujmy;
  • Pamiętajmy o organizowaniu corocznej kontroli paleniska, podczas której specjalista oceni stan jego wewnętrznej instalacji i stwierdzi, czy nie stanowi ono dla nas zagrożenia;
  • Dbajmy o czystość poszczególnych elementów pieca: regularnie sprzątajmy wkład i jego szufladę, przecierajmy kratkę wentylacyjną oraz szybę i systematycznie przemywajmy obudowę;
  • Do rozpalania kominka stosujmy dobrze wysuszone drewno liściaste – tego rodzaju opał prawie nie zawiera żywicy i dzięki temu nadmiernie nie zanieczyszcza wdychanego przez nas powietrza.

 

Wentylacja i wilgotność

Jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień, ma ogromne znaczenie w kwestii naszego samopoczucia oraz ogólnej kondycji. To między innymi z tego powodu podczas urządzania mieszkania musimy zadbać o dobrej jakości farby i inne materiały wykończeniowe, a później także zatroszczyć się o czystość naszego kominka (w tym wypadku najważniejsza okazuje się drożna kratka wentylacyjna). Pamiętajmy, że te z pozoru nieistotne drobiazgi w znaczącym stopniu wpływają na skład powietrza, które codziennie wdychamy do płuc i dlatego nie warto ich zaniedbywać. Oprócz tego nie zapominajmy również o regularnym wietrzeniu naszego wnętrza, by pozbyć się z niego kurzu i innych nieczystości, Kratki wentylacyjne znajdziesz na https://kratki.com/pl/systemy-ciepla-i-wentylacji/kratki-wentylacyjne.

Istotny wpływ na nasze zdrowie ma także wilgotność panująca we wnętrzu, w którym przebywamy najczęściej. Aby unormować jej poziom, podczas aranżacji mieszkania możemy albo zainwestować w rośliny doniczkowe – najlepiej takie o rozłożystych liściach, albo postawić na specjalne nawilżacze powietrza. Dzięki nim nie tylko będzie nam łatwiej oddychać, ale również poprawi się stan naszych błon śluzowych i skóry, które przestaną się przesuszać.

 


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments