Dodatku węglowego jeszcze nie ma, tymczasem chętnych do składania wniosków w urzędach nie brakuje

Nie tak dawno rząd zapowiedział wprowadzenie dodatku węglowego w wysokości 3 tysięcy złotych na gospodarstwo domowe. Choć zapowiedź jest dalej w fazie projektu, do urzędów już dzwonią i przychodzą ludzie w sprawie wniosków o przyznanie pieniędzy.

 

Chętnych do otrzymania dodatku nie brakuje. I biorąc pod uwagę ceny węgla na rynku nie ma się co dziwić. – To wciąż projekt, dodatek jeszcze nie obowiązuje – odpowiadają mieszkańcom urzędnicy.

Przypomnijmy, że rząd zapowiedział wprowadzenie dodatku węglowego w wysokości 3000 zł na gospodarstwo domowe. Dodatek ma być wsparciem dla gospodarstw, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy, zasilane węglem kamiennym, brykietem zawierającym co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

 

Krótko po tym fakcie w urzędach gmin rozdzwoniły się telefony. Mieszkańcy przychodzili również osobiście, by dowiedzieć się na jakich zasadach dodatek węglowy będzie przyznawany i jak złożyć wniosek.

– Zainteresowanie jest spore. Ludzie dzwonią, przychodzą osobiście. Czekamy na zalecenia od wojewody w tej sprawie. Mieszkańców prosimy żeby jeszcze chwilę poczekali – informuje Urząd Miejski w Przasnyszu. Podobnie sytuacja wygląda w innych gminach. Zainteresowanie odnotowano choćby w Gminie Przasnysz, czy w Urzędzie Gminy i Miasta Chorzele. – Sporo osób pyta, dzwonią przychodzą, a ustawa nie została jeszcze przyjęta. Nie możemy żadnych szczegółów mieszkańcom podać – słyszymy w Urzędzie Miasta i Gminy Chorzele.

W sąsiedniej gminie Krasnosielc pytań było tak dużo, że urzędnicy zdecydowali się na publikację oświadczenia. „W związku z licznymi pytaniami o możliwość składania wniosków o wypłatę dodatku węglowego uprzejmie  informujemy, że przepisy z nim związane są dopiero procedowane w parlamencie i nie weszły jeszcze w życie. Przyjmowanie wniosków o wypłatę dodatku węglowego będzie możliwe po zakończeniu procesu legislacyjnego, podpisaniu ustawy przez Prezydenta RP i opublikowaniu jej w Dzienniku Ustaw. O wszelkich ustaleniach oraz terminie rozpoczęcia przyjmowania wniosków będziemy Państwa informować na bieżąco” – podaje gmina i odsyła do strony internetowej Sejmu RP, gdzie można śledzić przebieg legislacyjny projektu.

 

Na ten moment nad ustawą o dodatku węglowym obradują senatorowie. Z zapowiedzi opozycji wynika, że ta będzie chciała w projekcie wprowadzić poprawki. Potem ustawa wróci do Sejmu, gdzie z kolei można się spodziewać, odrzucenia poprawek przez koalicję rządząca.

Ustawa o dodatku węglowym (projekt rządowy), przewiduje wypłatę 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego używającego węgla jako źródła ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Zakładany w ustawie maksymalny limit wydatków na dodatki węglowe w 2022 r. wyniesie 11,5 mld zł i ma pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Ustawa przewiduje, że NBP przekaże do tego funduszu część swojego zysku, jeśli będzie on wyższy niż założony w ustawie budżetowej. Dodatkowe 2 mld zł przewidziano na gwarancje dla linii kredytowej, jaką BGK ma utworzyć dla przedsiębiorstw ciepłowniczych.

 

ren

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Megi
Megi
9 dni temu

A co z tymi co mają ogrzewanie na inny rodzaj paliwa np. olejowe? Przecież to są ogrzewania ekologiczne, do których ludzie byli usilnie namawiani. Cisza na ten temat. Wychodzi na to, że jednak lepiej mieć kopciucha.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
9 dni temu
Reply to  Megi

Ci ogarnięci i zaradni nie głosują zazwyczaj na PiS. Więc można ich olać. Proste.