Dodatki covidowe. Ile dostał szpital w Przasnyszu?

Podczas epidemii pracownicy medyczni mogą uzyskać dodatkowe środki finansowe. Chodzi o wynagrodzenia osób skierowanych do  zwalczania epidemii na podstawie decyzji wojewody lub ministra zdrowia. Portal „Co w zdrowiu” dotarł do listy szpitali wraz z konkretnymi kwotami wydatków na dodatki „covidowe”. Znalazły się na niej placówki z naszego regionu; m.in. szpital powiatowy im. dr. Wojciecha Oczko w Przasnyszu.

 

1 listopada 2020 roku minister zdrowia Adam Niedzielski wydał Narodowemu Funduszowi Zdrowia polecenie wypłaty dodatkowych 100 proc. wynagrodzenia (wynikającego z umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej) całemu personelowi medycznemu walczącemu z pandemią. Maksymalna kwota takiego dodatku nie może być wyższa niż 15 tys. zł.

To dodatkowe wynagrodzenie przysługiwało osobom zatrudnionym w szpitalach, które wykonują zawód medyczny, uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Dodatki budziły wiele emocji, między innymi dlatego, że były wówczas wypłacane niezależnie od czasu przepracowanego z zakażonymi, jednak powiązaniu dodatków z realnie przepracowanymi godzinami sprzeciwiały się samorządy i związki zawodowe medyków.

 

Jedną z placówek medycznych, które korzystały z dodatków covidowych był przasnyski szpital

Portal cowzdrowiu.pl opublikował listę szpitali, do których skierowano środki w ramach realizacji polecenia Ministra Zdrowia dla Prezesa NFZ regulującego kwestię dodatkowego świadczenia pieniężnego za pracę przy COVID-19. Wynika z niego, że do setek szpitali w Polsce trafiły olbrzymie kwoty, choć nie wszystkie lecznice z hojności NFZ korzystały.

W oczy rzucają się znaczne rozbieżności pomiędzy poszczególnymi placówkami. Niektóre otrzymały zaledwie po kilkadziesiąt tysięcy złotych, do innych popłynęło nawet po kilkanaście milionów; i wcale nie były to pojedyncze przypadki. Rekordzistą listy jest Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie z kwotą 68,9 mln zł.

Na liście znalazło się kilka placówek z naszego regionu:

 

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce  

4 490 413 zł

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie  

2 545 971 zł

SPZOZ w Mławie 1 451 705 zł
SPZZOZ w Przasnyszu 1 438 019 zł
SPZZOZ w Makowie Mazowieckim 795 419 zł

 

Kiedy wiosenna, trzecia fala koronawirusa zaczęła wygasać i liczba zakażonych pacjentów drastycznie zmalała, dodatki zostały zniesione. Ostatnie z nich wypłacono medykom w czerwcu 2021 r., ale już kilka miesięcy później okazało się, że dodatki zostaną przywrócone.

 

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o wznowieniu dodatków od 1 listopada 2021 r. Jednak zasady ich przyznawania mają być bardziej sprawiedliwe. Personel medyczny będzie otrzymał dodatkowe wynagrodzenie za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Jak zapewnia NFZ, wprowadzenie godzinowego rozliczania czasu pracy przy pacjencie covidowym znacznie ułatwi placówkom medycznym wskazanie osób, które powinny otrzymać dodatek oraz indywidualne określić jego wysokość. Nie będą więc możliwe sytuacje, jak jeszcze na wiosnę tego roku, gdy do dodatków covidowych w pełnej wysokości za cały miesiąc pracy zgłaszani byli pracownicy, którzy przy zakażonych pacjentach przepracowali kilka godzin w ciągu 30 dni.

Nowe zasady są jednolite w skali kraju i obowiązują na oddziałach placówek medycznych, które zapewniają łóżka dla osób z COVID-19.

 

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
2 lat temu

A co z pracownikami niemedycznymi pracującymi z pacjentami z podejrzeniem i zakażonymi covid 19? Mam na myśli sanitariuszy, salowe itp. W poprzedniej fali „zasłużyli” tylko na jednorazowy dodatek, pracując wcale nie mniej, niż pielęgniarka czy lekarz, w skafandrach po kilka godzin. Co teraz z tymi pracownikami? Znów będą pominięci?

Karolina
Karolina
2 lat temu
Reply to  Gość

To rzeczywiście niesprawiedliwe, że pracownicy niemedyczni zostali pominięci!

Gość
Gość
2 lat temu
Reply to  Karolina

Jeśli nie wiesz, na czym polega praca personelu niemedycznego w szpitalu, to ja nie będę ci tłumaczyć.

ever
ever
2 lat temu

W tej sytuacji, poważny niepokój budzi w nas, że cały czas wzrasta fala zachorowań na COVID-19 w Polsce, a szpitale są zapełnione chorymi. Dla niektórych osób choroba skończy się zgonem, dla innych trwałym kalectwem oddechowym i drastycznym ograniczeniem aktywności życiowej, zawodowej i społecznej. Dlatego pragnę też zwrócić się do osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19, o zaszczepienie się dawką przypominającą, gdy tylko stanie się to dla nich możliwe. Zwracam się również z gorącym apelem do wszystkich, pracujących w szpitalu, którzy wcześniej wykazali się odpowiedzialnością aby zaprzestali toczyć spory finansowe, personalne, a razem zrobili wszystko aby nie narazić tej placówki ratującej… Czytaj więcej »

Konowal
Konowal
2 lat temu

SŁUŻBA zdrowia

Anna
Anna
2 lat temu

ot cała IV V i VI fala pandemii, dopóki suto płacą dopóty pandemia będzie trwać…