Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy wprowadzającą zmiany w zasadach przyznawania świadczeń dla sołtysów. Skrócono wymagany czas pełnienia funkcji, aby otrzymać świadczenie w wysokości 300 złotych.
Nowelizacja ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wejdzie 30 dni po jej ogłoszeniu. Jest ona odpowiedzią na postulaty środowiska sołtysów, którzy zwracali uwagę na potrzebę modyfikacji dotychczasowych przepisów.
Przyjęta regulacja:
- uniezależnia możliwość uzyskania świadczenia od pełnienia funkcji sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie oraz rezygnuje z przesłanki kadencyjności;
- skraca liczbę lat pełnienia funkcji sołtysa uprawniającą do uzyskania świadczenia pieniężnego – z 8 do 7 lat.
Do tej pory sołtysi musieli sprawować urząd przez co najmniej dwie kadencje, czyli nie mniej niż osiem lat. Teraz wystarczy siedem lat, bez względu na ilość kadencji.
– Nowelizacja wprowadziła także zmiany ułatwiające przeprowadzenie postępowania dowodowego w sytuacji, gdy wnioskodawca nie dysponował danymi potwierdzającymi okres pełnienia funkcji sołtysa. Konieczność uzyskania oświadczeń potwierdzających tą okoliczność od osób zamieszkujących w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa, zmniejszono z 5 do 3 osób – informuje Kancelaria Prezydenta RP.
j.b.