Do przasnyskiego sanepidu wpłynęła skarga na organizację kiermaszu, na którym sprzedawana była żywność. PSSE: tego typu akcje to potrzeba chwili

Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie mieszkańcy powiatu przasnyskiego czynnie angażują się w rozmaite akcje pomocowe. W powiecie organizowane są zbiórki medykamentów, żywności i pieniędzy, a także kiermasze, które wspierają sąsiadów zza wschodniej granicy. Jeden z obywateli miał wątpliwości co do tego, czy żywność na jednej z tego typu imprez była przygotowywana we właściwy sposób. Złożył skargę do przasnyskiego Sanepidu.

 

Wpłynięcie skargi potwierdza Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przasnyszu, Maria Śliwińska.

– Faktycznie wpłynęła do nas skarga dotycząca jednego z charytatywnych kiermaszów, w czasie którego sprzedawana była żywność. Szczegółów skargi nie mogę ujawniać, mogę powiedzieć, że wpłynęła już po zakończeniu całego wydarzenia. Po otrzymaniu skargi zwróciliśmy się do organizatorów, żeby ustalić fakty i wyjaśnić zaistniałą sytuację.

 

– Istnieją różne kategorie obiektów produkujących i dystrybuujących żywność od ogromnych przedsiębiorstw poprzez piekarnie, ciastkarnie aż do produkcji na małą skalę tj. automaty do lodów
i domową produkcję żywności.  Wymagania dla tych obiektów różnią się w zależności od oceny ryzyka, na którą wpływa np. trwałość produktu – stwierdza nasza rozmówczyni i dodaje, że zgodnie z ogólną zasadą żywność musi być bezpieczna dla zdrowia i życia człowieka, a odpowiedzialność za jej bezpieczeństwo ponosi producent lub podmiot wprowadzający żywność do obrotu. Niezbędne jest wdrożenie i stosowanie procedur mających zapewnić bezpieczeństwo żywności poprzez przestrzeganie zasad higieny.

– Obecnie organizowane akcje, jak choćby przygotowywanie jedzenia na Dworcu Centralnym w Warszawie, czy gdzieś na granicy to jest taki wymóg czasów, potrzeba chwili, która ma swoje uzasadnienie. Nie chcemy utrudniać mieszkańcom naszego powiatu niesienia pomocy – dodaje.

 

Jakie zatem wymogi powinniśmy spełnić, jeśli chcemy nieść pomoc właśnie przez sprzedaż żywności?

– Spróbujmy wykorzystać do tego istniejącą bazę tj. kuchnie, obiekty posiadające odpowiedni sprzęt, wykwalifikowaną kadrę, opracowane i wdrożone procedury zgodne z przepisami krajowymi
i europejskimi – mamy wiele możliwości. Zachęcam organizatorów takich jednorazowych sprzedaży do kontaktu z nami, w każdej tego typu sprawie służymy radą i pomocą. Jak dotąd nie mamy zgłoszeń zbiorowych zatruć pokarmowych, zadbajmy aby nadal tak pozostało – odpowiada dyrektor PSSE Przasnysz.

 

ren

Sprawdź również
guest
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
7 miesięcy temu

Ale kogoś dupa boli

Maxx
Maxx
7 miesięcy temu
Reply to  Marek

Pewnie jakiś mąż nieopacznie powiedział, że mu smakuje. Wiadomo, że może smakować tylko tradycyjna kuchnia PRL w wykonaniu żony, ewentualnie jaj mamusi.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
7 miesięcy temu

Huy nie człowiek

Marek
Marek
7 miesięcy temu

Już ja od niego choinki na święta noe kupię

Wojtek
Wojtek
7 miesięcy temu

Ten sam sanepid co mi nie dał rok temu w ferie iść z dziećmi na lodowisko, bo covid? Fajny ten urząd. Taki wybiórczy.

myto
myto
7 miesięcy temu

Kupowałam i będę to czynić , produkty bardzo smaczne , jak się komuś nie podoba to niech nie kupuje .Żołądek przetrawił I CZEKAM NA NASTĘPNY KIERMASZ.

Koral
Koral
7 miesięcy temu

Donosy powinny być nie anonimowe , skoro ktoś ma z czymś problem to powinien mieć odwagę i czelność się pod tym podpisać a urząd powinien to podać do ogólnodostepnej informacji kto i na co się żali , z imienia i nazwiska .. nawyki rodem z Komuny , uprzejmie donoszę …. To ludzie Ludziom zgodtowali ten los …

Anna
Anna
7 miesięcy temu

Ten urząnt to maskara niech się zajmą tymi blaszakami na orlika Pana.Mariusza ..sam syf w tych jego sklepach .

Kinga
Kinga
7 miesięcy temu

To.prawda powini skąntrolowaci te dwa sklepy…śmierdz i jest brudno..

Jola
Jola
7 miesięcy temu

Ten słonik na rogu terz jest syf te Panie.podają pieczywo nie rékawiczkach tylko mają brődne ręnce od wydawania piéniédzi ..ale w Przasnyszu nich tego nie kontroluje.
A ten urząnd czepia się czego nie powinien…proszę się tymi sklepamy zainteresowaci..

Zibi59
Zibi59
7 miesięcy temu

To nie obywatel ale menda doniosła

Anna
Anna
7 miesięcy temu

To jakiś chyba człowiek bez wiary .Sam nie pomoże i drugiemu nie da.Oby go nic nigdy nie spotkało.Nie patrzcie na takich .Dobro zawsze czyni dobro .Więcej takich imprez .Ją zawsze jestem za.Przasnyszanka.

Wicek
Wicek
7 miesięcy temu

To jest chwila potrzeby i trochę życzliwości dla tych co potrzebują wsparcia, pewnie on swojego nie sprzedał.W Łysych na święcie Palmy też były kiermasze i władzy wysokiej sporo bo każdy się reklamuje pod wybory. Dajcie ludziom żyć bo ryle ich ginie na Ukrainie, nie mogą się obronić

Janek wpz
Janek wpz
7 miesięcy temu

Niestety w większości sklepów Panie nie uzywają rękawiczek

Leo
Leo
7 miesięcy temu

Wszyscy którzy tak kochacie ukraińców. to smutne jak łatwo zapomnileście historię…..

Maxx
Maxx
7 miesięcy temu
Reply to  Leo

Nic nie zapomnieliśmy. Tylko wytłumacz mi co ludzie którzy urodzili się w latach 80 czy 90 ci zrobili?

Anna
Anna
7 miesięcy temu
Reply to  Leo

Pamiętaj że zło to zły doradca.Wszysxy pamiętamy ale nie można całe życie być okrutnym Dlatego uczymy Dzieci dobra.Nie miło jak wszyscy razem oglądamy wspaniałe żeczy muzyka ,filmy kultura.To teraz jest w zasięgu całego świata.Postarajmy się żyć razem to tak niewiele.Przasnyszanka