Do Policji trafiło 77 Ambulansów Pogotowia Ruchu Drogowego

Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego (APRD) to specjalistyczny radiowóz przeznaczony do obsługi wypadków drogowych przez policjantów. W tym roku Komenda Główna Policji kupiła 77 takich pojazdów oraz wyposażyła je w przenośne urządzenia do laserowego pomiaru punktów w przestrzeni, pomiaru odległości i trójwymiarowego odwzorowania miejsca zdarzenia drogowego, czyli w tzw. tachimetry.

 

Nowe APRD – furgony Volkswagen Crafter 2.0 TDI z silnikiem o mocy 177 KM z zabudową, wyposażone w sprzęt niezbędny do pracy na miejscu zdarzeń drogowych – są praktycznie mobilnymi biurami policjantów ruchu drogowego. Mają wszystkie dostępne na rynku systemy zapewniające bezpieczeństwo oraz komfort, takie jak: ABS, ESP (elektroniczny system stabilizacji toru jazdy), poduszki powietrzne, nowoczesny układ ogrzewania, klimatyzację, system sygnalizacji uprzywilejowania w ruchu drogowym oparty na technologii LED. Są: maszt z najaśnicami, dodatkowe oświetlenie zewnętrzne, znaki m.in. „UWAGA WYPADEK!”, agregat prądotwórczy oraz wyposażenie pojazdu w fotele, biurka, sprzęt informatyczny – laptop, drukarkę, skaner czy router wi-fi, aparat fotograficzny. Specjalistyczne policyjne zestawy umożliwiają sprawne podjęcie czynności w miejscu wypadku lub katastrofy w ruchu drogowym.

 

Nowym narzędziem pracy funkcjonariuszy drogówki, które znalazło się na pokładzie APRD, jest tachimetr – system eSURV firmy CYBID do pomiarów i wizualizacji 3D dla potrzeb dokumentacji oraz kryminalistycznej rekonstrukcji zdarzeń drogowych, oparty na najnowszej generacji Leica FlexLine TS10. Urządzenia trafiły do jednostek Policji.

– Tachimetr nie zastępuje dotychczasowych metod prowadzenia oględzin miejsca zdarzenia, lecz stanowi narzędzie wspierające. Sczytuje zebrane dane i tworzy graficzny obraz miejsca zdarzenia widoczny na komputerze – mówi podinsp. Magdalena Malinowska-Miąsek z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

– Oprogramowanie analizuje i rekonstruuje przebieg zdarzenia, pomagając nam w jego interpretacji. To bardzo przyśpiesza pracę – dodaje.

 

 

Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leszek
Leszek
1 rok temu

super sprawa

Pilot
Pilot
1 rok temu

Do Komend Powiatowych napewno nie trafi . Tylko Wojewódzkich

aga
aga
1 rok temu

Nazwa nie trafiona, ale przydałby się taki samochód w naszej komendzie

Andżej
Andżej
1 rok temu

Co te ambulansy mają wspólnego z ambulatorium, że trzeba je ambulansami nazywać?