Do nieszczęśliwego wypadku doszło w Stadninie Koni Krasne. Nie żyje Yukatan, ogier champion

Stadnina koni w Krasnem, będąca jedną z najstarszych stadnin koni pełnej krwi angielskiej w Polsce, przekazała smutną informację dotycząca śmierci uznanego ogiera Yucatan, syna Galileo. Przed kilkoma dniami ogier, będący nadzieją hodowli, został kopnięty przez klacz i doznał poważnego złamania. Mimo wysiłku lekarzy nie udało się go uratować.

 

Urodzony w 2014 roku Yucatan był koniem wyścigowym, mającym za sobą niemałe sukcesy na torze. W 2021 roku, ze względu na znakomity rodowód, ogier rozpoczął karierę hodowlaną, która zakończyła się w 2023 r. za sprawą nieszczęśliwego wypadku. Doszło do niego podczas stanówki w Stadninie w Krasnem.

Po tym jak ogier Yucatan (Galileo – Six Perfections po Celtic Swing) pokrył jedną z klaczy, został przez nią mocno kopnięty i doznał złamania kości łokciowej. Po konsultacjach z polskimi lekarzami dyrekcja stadniny podjęła decyzję, by przewieźć Yucatana na skomplikowany zabieg do szpitala w Berlinie.

 

Mimo trwającej kilka godzin operacji, wysiłki lekarzy polegające na próbie zespolenia odłamków kości, spełzły na niczym. W tej sytuacji postanowiono zakończyć cierpienia konia, ponieważ rokowania nie dawały nadziei na uratowanie mu zdrowia i życia.

Po Yucatanie, który był wielką nadzieją polskiej hodowli, urodziły się dotąd dwa roczniki koni. Wiadomo już, że także w 2023 r. ogierowi udało się zaźrebić część krytych przez niego klaczy, reszta jest badana.

 

M.Jabłońska

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtuś
Wojtuś
24 dni temu

Na pewno wina Tuska🤔