Do 5000 zł za zaśmiecanie lasu, kary za nielegalny import odpadów, wypalanie traw i porzucanie odpadów niebezpiecznych

Nawet 10 lat więzienia za nielegalne składowanie, unieszkodliwianie czy transport odpadów, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu –w piątek Sejm znowelizował ustawę.

 

W piątek, 22.07.2022 Sejm znowelizował ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej.- To jest historyczna chwila. 443 posłów poprało zmiany w ustawie dotyczące zwalczania przestępczości środowiskowej – poinformował poseł Jacek Ozdoba.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, „Ustawa zakłada m.in., że sąd wobec sprawcy za umyślne przestępstwo przeciwko środowisku będzie musiał orzec wobec niego nawiązkę w wysokości od 10 tys. zł do 10 mln zł.” Środki z nawiązki trafią do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

„Nowe przepisy zakładają ponadto podniesienie kary za zanieczyszczenie wody, powietrza lub powierzchni ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym. W takim przypadku grozić będzie kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Wyższe kary mają obowiązywać również m.in. za nielegalne składowanie, usuwanie, przetwarzanie, odzysk, unieszkodliwianie i transport odpadów, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza, powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym. Grozić za to będzie kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.” – czytamy.

Nowe prawo zakłada, że zwiększoną karę za przywożenie z zagranicy lub wywożenie za granicę odpadów niebezpiecznych bez wymaganego zgłoszenia lub zezwolenia (kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat). Minimalna stawka grzywny za zaśmiecanie miejsc publicznych to 500 zł.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments