Do 1200 złotych miesięcznie dla osób przyjmujących rodziny z Ukrainy. Rząd przyjął projekt specustawy

Rząd przyjął projekt ustawy, który wprowadza „pomoc systemową i reguluje kwestie finansowe związane z przyjęciem uchodźców do własnego domu”.

 

W piątek, 4 marca, premier Mateusz Morawiecki w programie „Gość  Wydarzeń” w Polsat News poinformował, że rząd chce wprowadzić pomoc systemową dla obywateli Polski, którzy postanowili pod swój dach przyjąć uchodźców z Ukrainy.

Dziś rząd przyjął projekt specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Wsparcie dla osób, które decydują się na udzielenie schronienia dla naszych sąsiadów ma wynosić 40 zł na dzień za osobę, czyli około 1200 złotych miesięcznie. Pieniądze będą wypłacane przez dwa miesiące. Obywatele Ukrainy będą mogli legalnie przebywać w Polsce 18 miesięcy.

Warto dodać, że wsparcie jest gwarantowane tylko tym osobom, które przyjmują osoby z Ukrainy za pośrednictwem samorządów.

 

– W tym czasie, kiedy Rosjanie otwierają ogień do ukraińskich kobiet, dzieci, osiedli, kiedy mordują niewinnych ludzi, my otwieramy nasze granice, otwieramy nasze drzwi i otwieramy nasze serca. Chciałem podziękować wszystkim Polakom, którzy tak pięknie, tak powszechnie otworzyli swoje serca dla ukraińskich rodzin – mówi premier.

Dodał, że przyjęty projekt reguluje też kwestię edukacyjną oraz „sytuacji dramatycznych”, czyli takich, które wymagają interwencji służby zdrowia.

– W sytuacjach bardziej dramatycznych, gdy ktoś potrzebuje leczenia w szpitalu, też to uregulujemy. Będzie uregulowana kwestia edukacji w szkołach, by dzieci mogły się normalnie uczyć razem z naszymi tam, gdzie język polski jest zrozumiały. Tam gdzie nie jest, to będziemy oferowali dodatkowe zajęcia – dodaje Morawiecki.

 

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Obywatel
Obywatel
8 miesięcy temu

Bóg, honor,Ojczyzna

Lolo
Lolo
8 miesięcy temu

Czyli jak zrozumiałem,ci którzy przyjęli ludzi pod swój dach i otoczyli opieka już można powiedzieć na samej granicy,ale bez wiedzy samorządów zostali z automatu dyskryminowani?! A ci którzy teraz to usłyszą, staną w kolejki do samorządów po uchodźców jak za towarem w sklepie?!!! Brawooo logiczne!!!
Slava Ukrainie…

michał
michał
8 miesięcy temu

To tylko projekt! Oczywiście nie zapomnieli w nim zagwarantować bezkarności dla rządowych aferzystów dot. uchodźców i covid 19. Oni tylko w nazwie mają prawo i sprawiedliwość!