Dni polsko-ukraińskiej kultury w chorzelskiej podstawówce [FOTO]

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Chorzelach zorganizowano degustację przygotowanych przez rodziców potraw polskich i ukraińskich. Mamy uczniów zaprezentowały także stroje ludowe.

 

W poniedziałek, 11 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Chorzelach w ramach obchodów Dni Kultury Polsko-Ukraińskiej odbyła się świąteczna degustacja potraw kuchni ukraińskiej i polskiej.

– Na pięknie, świątecznie udekorowanych stołach gościły potrawy kuchni polskiej i ukraińskiej. W przygotowanie potraw ukraińskich czynnie włączyły się mamy naszych uczniów z Ukrainy. Można było skosztować kulebiaka z nadzieniem z grzybów i kapusty, pierogów, różnego rodzaju naleśników z cynamonem, serem i czekoladą. Królowały też baby wielkanocne tzw. kulicza, ciasteczka miodowe, serowe, jabłka w chusteczkach czy rogaliki z makiem. Nie zabrakło również serowej słodkiej paschy. To deser przygotowany z twarogu, żółtek i masła. Ciasto jest podawane na zimno po zjedzeniu dań wytrawnych, a do takich niewątpliwie zaliczyć można było „mięso smoka”, przygotowane według oryginalnej ukraińskiej receptury – wylicza szkoła.

 

Na stołach gościły również polskie potrawy, które także wyglądały efektownie i elektryzowały smakiem. Zostały przygotowane przez rodziców polskich dzieci.

– Były one odzwierciedleniem tego, co króluje na naszych stołach w święta. Spotkanie było też okazją do przybliżenia tradycji wielkanocnych zarówno tu na Kurpiach, jak i na Ukrainie – dodaje szkoła.

W stroju kurpiowskim zaprezentowała się Katarzyna Cichowska, zaś ukraińskie mamy przyszły w bluzkach, które są elementem ich tradycyjnego stroju ludowego.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wieśniak
Wieśniak
1 rok temu

Ooo znajomy chłopak który jak został księdzem to przestał mówić część i czeka aż mu się będą kłaniać w pół niewierni haha co za płytka moralność brak kultury i góralska muzyka