Dłuższe wypłaty dla Polaków, którzy przyjęli uchodźców. Ale są warunki

30 czerwca kończy się pomoc dla uchodźców, którzy przyjechali do Polski w pierwszych dniach wojny na Ukrainie. Oznacza to, że po 120 dniach pobytu nie będzie 40 zł wsparcia za zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcy w polskim domu. Jest jednak kilka wyjątków: osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze, kobiety w ciąży i opiekujące się dzieckiem do 12. miesiąca życia oraz rodzice z co najmniej trojgiem dzieci.

 

– Gminy będą mogły przedłużyć wypłatę świadczeń na okres ponad 120 dni dla osób, które przyjmują uchodźców z Ukrainy, oferując im wyżywienie i zakwaterowanie, jeżeli wśród nich będą np. emeryci, osoby wychowujące dzieci do 12. miesiąca życia czy osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie — poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker podczas konferencji prasowej.

 

Gmina będzie więc mogła przedłużyć ponad obecne 120 dni okres wypłaty pieniędzy za goszczenie uchodźców, którzy nie mogą się usamodzielnić i potrzebują szczególnego wsparcia.

Tak przewiduje rozporządzenie Rady Ministrów z 24 czerwca 2022 r. w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty.

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość dnia
Gość dnia
1 rok temu

Wreszcie. Ile to można rozdawać kasę na prawo i lewo.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Gość dnia

Idą wybory, dlatego rozdawnictwo będzie dużo więcej. Dlatego inflacja za chwilę dobije do 20%. Glapa jeszcze ze 3 razy podniesie stopy i tym samym zarżnie gospodarkę. No ale gawiedź się cieszy, że pieniądze dostaje do ręki. Choć jeszcze trochę i za takie 500 plus będzie można 2 paczki pampersów kupić.