Długi lokatorów mieszkań komunalnych i socjalnych w Przasnyszu sięgają już ponad 450 tysięcy złotych

Niektórzy co miesiąc zmagają się z dylematem: zapłacić czynsz, czy kupić leki i jedzenie, inni nie potrafią racjonalnie zaplanować swoich budżetów, jeszcze inni pieniądze przeznaczone na czynsz postanawiają wydatkować w inny sposób, traktując je jako swoistą „chwilówkę”. Długi lokatorów mieszkań znajdujących się w zasobach miasta rosną.

 

W Przasnyszu w lokalach objętych umową najmu socjalnego zamieszkuje 410 osób, natomiast w lokalach z umową najmu na czas nieoznaczony zamieszkują 532 osoby.

Z informacji, o którą zwróciliśmy się o Urzędu Miasta wynika, że na dzień 30 września 2021 roku zaległości w opłatach wynoszą dokładnie 459 973.09 zł. Lokator rekordzista ma obecnie ponad 55 tys. zł długu. Osoby najdłużej zalegające z czynszem, maja zadłużenie powyżej 60 miesięcy.

 

Jak informuje Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska tendencja zadłużenia niestety jest wzrostowa, zaś odzyskanie długu problematyczne.

– Dotyczy to głównie lokatorów objętych najmem socjalnym. Wśród lokatorów zasobu komunalnego znajduje się bowiem najsłabsza ekonomicznie grupa mieszkańców, co do których przymusowa windykacja skutkuje często umorzeniami postępowań egzekucyjnych z uwagi na ich bezskuteczność, a to generuje Miastu dodatkowe koszty postępowania egzekucyjnego i sądowego (opłaty od pozwu, koszty komornicze, wynagrodzenie pełnomocnika procesowego).

Miasto Przasnysz w 2021 złożyło 17 wniosków o eksmisję. W tym samym roku żadna eksmisja nie została przeprowadzona z uwagi na przepisy ustawy covidowej.

 

„Na podstawie art. 15zzu ustawy z dnia 31 marca 2020 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVlD-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, w okresie obowiązywania stanu  zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie wykonuje się tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego. Zgodnie z ww. przepisem wyjątkiem są przypadki, kiedy eksmisja w czasie pandemii została wydana na podstawie orzeczenia wydanego w związku z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie” – czytamy.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konowal
Konowal
2 lat temu

Za pół miliona tylu ludziom by opłacilo dług.ale nie, lepiej na MDK wydać, a ludzi na bruk.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Konowal

Ty tak na poważnie? Z jakiej racji podatnik ma płacić czynsz za innych?? A poza tym co Ci w tym MDK nie pasuje? Lepiej to zrównać z ziemią i postawić Lidla?

Konowal
Konowal
2 lat temu

Dać im pracę, roboty interwencyjne. Kasę wydadzą na MDK, ile z tych pieniędzy zostanie u przeciętnych ludzi w Przasnyszu? Kto będzie miał pracę? Przeciętny Przasnyszak przez MDK brązie miał dług, 1000 zł na łeb.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Konowal

A mało to dostępnej w Przasnyszu pracy? Tylko trzeba chcieć, a nie wyłącznie czekać na kolejne „plusy”.

Obywatel
Obywatel
2 lat temu

A z jakiej racji ma utrzymywać budżetówkę?

kasia
kasia
2 lat temu
Reply to  Konowal

Chcesz mieszkać płac, a dlaczego miasto ma płacić to nie instytucja harytatywna

Konowal
Konowal
2 lat temu
Reply to  kasia

Tak wiem, miasto da tylko tym co mają, a tym co niemające zabierze nawet to co mają.

Konrad
Konrad
2 lat temu

Tak trzeba pomóc wyjść z długów

imie
imie
2 lat temu
Reply to  Konrad

oczywiscie. najlepsza metoda to przestac rozdawac cudze (czyli podatnika) pieniądze, i Państwo Lokatorzy zrozumieją ze trzeba ruszyc 4 litery sprzed telewizora albo sprzed budki z piwem, i zabrać się za robote.

Konowal
Konowal
2 lat temu
Reply to  imie

Można Dać pracę, albo chociaż stworzyć warunki do rozwoju zatrudnienia.

Nina
Nina
2 lat temu

To czyli nic z tym nie mogą zrobić bo covid grasuje😃

Benek
Benek
2 lat temu

Taaa. I co jeszcze. Do roboty a nie tylko na drapane liczyć. Ja i tysiące innych tyrają by mieć za co opłacić czynsz.

Obywatel
Obywatel
2 lat temu
Reply to  Benek

Jak nie ukradniesz to się nie dorobisz życie,,ręka rękę myje pozdrawiam prawdziwich i uczciwych🤣

imie
imie
2 lat temu

jak juz Państwo artykuł i komentarze przeczytali, to proszę kawę dopić i do roboty, kasa na podatki sama sie nie zarobi, a z tych podatków utrzymywane są mieszkania komunalne, w tym te za które mieszkańcy nie płacą.

Pifpaf
Pifpaf
2 lat temu
Reply to  imie

No nie tylko czekają na drapane ale walczą o mieszkania dla swoich córek nierobów żeby miasto dało a sam jeździ fura za 50 koła . Bo za mieszkanie nie ma za co . O co w tym kraju chodzi ? może ktoś mi podpowie

Obywatel
Obywatel
2 lat temu
Reply to  imie

Nie znasz Nie oceniaj załóż buty i przejdź przez życie uczciwie Nie każdy jest darmozjadem

ORMO
ORMO
2 lat temu

Burmistrz da kasę bo to potencjalni wyborcy.