Dieta po zawale

DIETA PO ZAWALE

Nigdy nie jest za późno na zmianę złych nawyków żywieniowych. Zdrowo nie znaczy, nie smacznie. Sprawdź  jak powinien wyglądać Twój nowy jadłospis.

Przebyty zawał to znak, że dotychczasowy styl życia pozostawiał wiele do życzenia. Brak ruchu, niezdrowa dieta, stres i palenie tytoniu to czynniki, które mogły mieć wpływ na Twój stan. Warto więc rozpocząć nowe życie.

Rzuć palenie

Papierosy to jeden z głównych powodów miażdżycy naczyń wieńcowych i wystąpienia zawału serca. Nie obawiaj się, że utyjesz.  Stosując dietę wskazaną dla osób w Twoim stanie prawdopodobnie poprawisz nie tylko stan zdrowia, ale i sylwetkę.

Wybierz zdrowe mięso

Posiłki spożywaj regularnie, najlepiej pięć razy dziennie, za to w małych porcjach. Wolniejsze jedzenie powoduje, że zjesz mniej. Spożywaj chude gatunki mięsa, wędliny drobiowe oraz ryby. Unikaj tłustych gatunków mięs, np. wieprzowiny, wołowiny, podrobów oraz przetworów mięsnych takich jak pasztety, salami, kabanosy, parówki, pasztetowe. Powodują rozwój miażdżycy. Unikaj smażenia. Piecz w foli i gotuj na parze.

Rozgranicz nabiał

Pij chude mleko i jedz przetwory o niskiej zawartości tłuszczu: jogurty naturalne, maślanki, kefiry i chude twarogi. Zapomnij o serach żółtych i topionych i serach typu mascarpone. Podobnie jak tłuste mięsa zawierają nasycone kwasy  tłuszczowe i cholesterol. Zrezygnuj ze smarowania pieczywa. Do sałatek dodawaj oleje roślinne, ale w ograniczonej ilości. Zrezygnuj całkowicie z tłuszczy zwierzęcych tj. masła i smalcu.

Dodaj witaminy

Pamiętaj o świeżych warzywach i owocach. O tej porze roku możesz skorzystać z mrożonek, które przygotujesz do obiadu. Jabłko lub pomarańcza mogą posłużyć  jako zdrowa przekąska.


Ciocia Justyna


Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.