Delegacja z powiatu przasnyskiego wzięła udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Bródnowskim

Delegacja z powiatu przasnyskiego – reprezentanci  Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej oraz rodzin poległych i pomordowanych Żołnierzy Niezłomnych udała się w dniu 3 marca 2024 r. na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych, które odbyły się pod Pomnikiem Więźniów politycznych straconych, zamordowanych w latach 1944-1956 na Cmentarzu Bródnowskim kwatera 45 N w Warszawie.

 

Uroczystości zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie Solidarni 2010 w asyście Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego pod dowództwem ppor. Artura Rosnera oraz Grup Historycznych i pocztów sztandarowych.

– W tym roku uroczystości odbyły się z udziałem rekonstruktorów ze: Stowarzyszenia Grupy Historycznej Niepodległość ze sztandarem, Stow. Grupy Historycznej Zgrupowanie Radosław i Rodzinnej Grupy Historycznej Szwadron Żandarmerii. Modlitwę poprowadził ks. dr Jan Sikorski, pierwszy naczelny kapelan Duszpasterstwa Więziennego RP. Warto wspomnieć, że pod koniec 1981 r. ks. Sikorski został oddelegowany przez prymasa Józefa Glempa do duszpasterstwa wśród internowanych w więzieniu na warszawskiej Białołęce, a po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki (1984), został odpowiedzialnym za odprawianie mszy św. za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu – informuje Piotr Kaszubowski.

– Miałem zaszczyt przemawiać przed pomnikiem do wszystkich zebranych, przypominając patriotyczne tradycje Ziemi Przasnyskiej (na jednej z tablic umieszczone zostały nazwiska pięciu żołnierzy Narodowych Sil Zbrojnych z powiatu przasnyskiego, straconych w więzieniu praskim w lutym 1946 r.). Odwiedziliśmy również groby ks. kard. Aleksandra Kakowskiego i Romana Dmowskiego – przekazuje.

Organizatorką wyjazdu delegacji z Przasnysza była Anna Chodkowska-Karwowska.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments