Dawne zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe w gminie Przasnysz

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz w ramach projektu „W świątecznym nastroju – tradycje bożonarodzeniowe” zorganizowało warsztaty plastyczne oraz spotkanie związane z dawnymi zwyczajami i tradycjami, jakie były celebrowane podczas świąt Bożego Narodzenia na terenie gminy Przasnysz.

 

Podczas warsztatów, pod bacznym bokiem instruktora powstały przepiękne ozdoby choinkowe, stroiki oraz dekoracje świąteczne.

– Dzieci i młodzież pogłębili wiedzę na temat dawnych obrzędów i tradycji świąt Bożego Narodzenia, nie tylko tych najbardziej znanych jak ubieranie choinki, dawanie prezentów, 12 wigilijnych potraw, łamania się opłatkiem, ale i tych zapomnianych. Dawniej w wigilię unikano kłótni, a także wszelkich prac takich jak np. rąbanie drewna, ponieważ mogło to spowodować, że Nowy Rok nie będzie dobry. Do wieczerzy wigilijnej powinna zasiąść parzysta liczba osób, bo to miało zapewnić, że w następnym roku wszyscy ponownie się spotkają. Pusty talerz też miał zupełnie inną symbolikę – informuje Gminna Biblioteka Publiczna im. Józefa Narzymskiego w Bogatem.

 

Uczestnicy spotkania zapowiedzieli, że obrzędy, o których usłyszeli, zaczną być obecne również w ich domach. Na zakończenie podziękowali prowadzącym wręczając im własnoręcznie wykonane stroiki świąteczne.

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments