Daleko od szosy? – nie dla mieszkańców powiatu przasnyskiego

Analiza GUS wskazuje, że wciąż są w Polsce powiaty, w których blisko połowa mieszkańców obszarów wiejskich mieszka dalej niż 2 kilometry od dostępnej przez cały rok drogi. Najgorzej pod tym względem jest w powiecie brodnickim, leżajskim i węgorzewskim – wynika z danych GUS. Powiat przasnyski na tle kraju wypada całkiem dobrze.

 

We wtorek Główny Urząd Statystyczny opublikował dane w ramach projektu tzw. statystyk eksperymentalnych służących śledzeniu postępów w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030.

Analiza GUS wskazuje, że w 11 powiatach więcej niż 20 proc. mieszkańców wsi żyje w odległości większej niż 2 kilometry od dostępnej przez cały rok drogi. Najtrudniejsza sytuacja występuje w powiecie brodnickim (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie niemal połowa (49,91 proc.) mieszkańców obszarów wiejskich ma ograniczony dostęp do dróg. Podobna sytuacja panuje w powiatach leżajskim (woj. podkarpackie) – 37,26 proc., węgorzewskim (woj. warmińsko-mazurskie) – 35,48 proc. i tucholskim (woj. kujawsko-pomorskie) – 29,37 proc.

Jak się okazuje sytuacja na Północnym Mazowszu wygląda całkiem dobrze, w powiecie przasnyskim nawet lepiej niż w okolicznych powiatach.

Odsetek ludności wiejskiej zamieszkałej w promieniu 2 km od dostępnej przez cały rok drogi w powiecie przasnyskim to aż 98,18 proc. Co oznacza, że tylko 1,82 proc. mieszkańców ma ograniczony dostęp do dróg. Jeśli przyjrzymy się sytuacji w okolicznych powiatach, to na ich tle wypadamy najlepiej.

W powiecie ciechanowskim dalej niż 2 kilometry od dostępnej przez cały rok drogi zamieszkuje 7,15 proc. mieszkańców wsi, w powiecie makowskim – 8,08 proc., w powiecie mławskim – 8,59 proc.,  w powiecie ostrołęckim – 0,72 proc., zaś w powiecie pułtuskim – 2,87 proc.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Toon
Toon
21 dni temu

Skoro temat o drogach, to można napisać. W Przasnyszu, mieszkańcy martwią się czy szpital zostanie zamknięty, w Ciechanowie, budują kolejną drogę dojazdową do szpitala. „Jeszcze w tym roku mają się rozpocząć prace związane z budową alternatywnego dojazdu do Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie wraz ze ścieżkami rowerowymi. Miasto ma otrzymać na ten cel ponad 11 milionów złotych z budżetu Mazowsza.” W Mławie czas na budowę obwodnicy, a co z Przasnyszem ? Póki co senator, chwali się obwodnicą Chorzel, już nie układem dróg potocznie zwanym obwodnicą Chorzel. Na filmiku który nagrał, kilkukrotnie pada okreslenie obwodnica Chorzel. „W najbliższych dniach samorząd Mazowsza… Czytaj więcej »

Marzena
Marzena
21 dni temu

Na wsi? W okolicach stolicyvtego kraju sa miejscowosci z tak uwalonym transportem że jest ponad 2 km do przystanku busika cobjezdzi 4 razy dziennie…

Konowal
Konowal
21 dni temu

Powiat dba o swe owieczki a w mieście utwardzenia nie można się doprosić

Darek
Darek
20 dni temu
Reply to  Konowal

To zwróć się do burmistrza zamiast sprzedawać kebaby niech się weźmie za drogi w mieście nie tylko tam gdzie mieszkają radni