Czym się kierować, wybierając odpowiedni żel do mycia twarzy?

Codzienne oczyszczanie skóry to podstawowy krok pielęgnacji, bez którego żaden kolejny nie ma sensu. Aby odpowiednio przygotować skórę do aplikacji pozostałych kosmetyków, a także uniknąć zapychania porów i podrażnień, warto zwrócić szczególną uwagę na wybór preparatów myjących. Dowiedz się, jak wybrać właściwy żel do mycia twarzy i dlaczego jest to tak ważne!

 

Dlaczego wybór odpowiedniego żelu do mycia twarzy jest ważny?

Aby zachować piękną, promienną cerę bez niedoskonałości, należy oczyszczać ją każdego dnia, zarówno rano, jak i wieczorem. Skóra twarzy codziennie narażona jest na wiele drażniących czynników – zanieczyszczeń, pyłów PM, zmiennych warunków pogodowych, czy kolorowych kosmetyków. Obce drobinki osiadają się nie tylko na powierzchni skóry, ale także kumulują się w jej porach. Gdy dojdzie do połączenia zanieczyszczeń z martwymi komórkami naskórka i nadmiarem sebum, nietrudno o zablokowanie porów, co powoduje powstawanie zaskórników, wykwitów, a nawet stanu zapalnego.

Niechciane krostki mogą pojawić się już w ciągu jednej nocy poprzedzonej niedostatecznym oczyszczeniem skóry. Nieskuteczny może okazać się również niewłaściwie dobrany preparat. Skóra na twarzy jest wyjątkowo delikatna i może łatwo ulegać podrażnieniom. Naturalnie chroni ją płaszcz hydrolipidowy i odczyn kwasowo-zasadowy na poziomie między 4,6–5,7 pH. Zbyt intensywne oczyszczanie cery może zaburzyć naturalne bariery ochronne i zwiększyć wrażliwość tkanek. Ważne jest więc, aby żel do mycia twarzy gwarantował nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim łagodne działanie oczyszczająco. Preparat taki powinien też troszczyć się o kondycję skóry już na etapie mycia.

 

Jakie właściwości powinien posiadać żel do mycia twarzy?

Pierwszym etapem oczyszczania skóry powinno być użycie preparatu do demakijażu. Po usunięciu kolorowych kosmetyków stosujemy żel do mycia twarzy. Jego zadaniem jest pozbycie się kolorowych drobinek, które pozostały na cerze po jej wstępnym oczyszczeniu, a także innych zanieczyszczeń, komórek złuszczonego naskórka i nadmiaru sebum. Poza działaniem intensywnie oczyszczającym właściwy żel do mycia twarzy powinien:

  • zapewniać skórze ukojenie,
  • dbać o prawidłowe pH na jej powierzchni;
  • chronić i wzmacniać płaszcz hydrolipidowy;
  • nawilżać i odżywiać skórę.

Są to podstawowe właściwości, jakich mamy prawo oczekiwać od najważniejszego kosmetyku podczas codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Jednak również żel do mycia dobiera się w zależności od typu skóry. Preparaty takie mogą więc również m.in. regulować pracę gruczołów łojowych, działać antybakteryjnie i przeciwtrądzikowo, redukować zaczerwieniania czy wspomagać ochronę antyoksydacyjną.

 

Jakich składników szukać w żelach do mycia twarzy, a czego unikać?

Żel do mycia twarzy nakładamy na zwilżoną skórę. Często więc wybieramy produkty, które mocną się pienią, a to duży błąd. Preparaty takie zwykle zawierają silne detergenty, które nie nadają się do pielęgnacji delikatnej cery.

Za intensywne właściwości pieniące kosmetyków często odpowiadają chemiczne środki pianotwórcze, takie jak laurylosiarczan sodu (Sodium Lauryl Sulfate – SLS) czy etoksylowany laurylosiarczan sodu (Sodium Laureth Sulfate – SLES). Ostatni z nich jest pochodną ropy naftowej. Obie substancje w nadmiarze mogą działać na skórę drażniąco i wysuszająco. O wiele łatwiejszy w użyciu i bezpieczniejszy dla cery będzie żel, który pieni się w niewielkim stopniu za sprawą składników naturalnego pochodzenia, takich jak np. ekstrakty z odświeżającej limonki i herbaty, czy substancje myjące pozyskiwane z olejów roślinnych.

Odpowiedni do skóry twarzy będzie żel, który nie zawiera syntetycznych barwników, konserwantów, parabenów i silikonów. Związki takie mogą uszkadzać barierę wodno-tłuszczową i zaburzać prawidłowe pH skóry, tym samym przyczyniając się do pogorszenia jej kondycji.

Mycie twarzy powinno też sprawiać przyjemność. Nie musisz więc rezygnować z odświeżającego zapachu i przyjemnej konsystencji. Naturalne żele zawierające kompozycje wyciągów, ekstraktów i olejków roślinnych zaopiekują się Twoją cerą i emocjami.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments