Czym są karmione wcześniaki: wyniki badań noworodków

Zbyt wiele wcześniaków dokarmianych jest sztucznym pokarmem. Na Mazowszu po raz pierwszy przeprowadzono badanie dotyczące żywienia dzieci przedwcześnie urodzonych. Wynika z niego też, że dostępność laktatora, pojemników oraz doradcy laktacyjnego w szpitalu zwiększają odsetek kobiet karmiących piersią i mlekiem ściągniętym. Wcześniaki stanowią 7 proc. dzieci urodzonych na Mazowszu.

Badanie zrealizowane w 22 mazowieckich szpitalach wykazało, że 61 proc. wcześniaków jest karmionych wyłącznie mlekiem matki, a 39 proc. otrzymywało również sztuczny pokarm. Ponad połowa noworodków urodzonych przed 32 tygodniem ciąży w ogóle nie było karmionych piersią. Z ankiet wynika również, że zbyt mało dzieci urodzonych przedwcześnie (jedynie 17 proc.) dożywianych jest alternatywnymi metodami, niezaburzającymi odruchu ssania (kubeczek, po palcu, łyżeczka) zamiast w tradycyjny sposób – butelką.

“Dla dzieci przedwcześnie urodzonych mleko kobiece jest lekarstwem. Pomaga wyleczyć schorzenia, m.in. przewodu pokarmowego (np. martwicze zapalenie jelit) oraz wszelkie zakażenia okresu noworodkowego. Zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój” – powiedziała prof. dr hab. Maria Borszewska – Kornacka, konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii.

“Zachęcamy mamy do dbania o laktację i do karmienia wcześniaków początkowo nawet małymi ilościami mleka. Oprócz świadomości kobiet w tym zakresie, duże znaczenie ma też wsparcie, jakiego udziela placówka medyczna. Ankiety wykazały, że udział naturalnego pokarmu w żywieniu wcześniaków zależy od tego, czy w szpitalu istnieje praktyka ściągania pokarmu” – powiedziała Elżbieta Nawrocka, zastępca Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Ankiety przeprowadzono w celu poprawy opieki zdrowotnej nad matką i dzieckiem z inicjatywy wojewody Jacka Kozłowskiego i prof. Marii Borszewskiej – Kornackiej, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neonatologii. Łącznie przeprowadzono 518 ankiet. Badania realizowano od 1 października do 31 grudnia 2012 roku na oddziałach neonatologicznych, pod nadzorem pielęgniarek i położnych oraz konsultantów laktacyjnych. Wzory ankiet zostały przygotowane przez Fundację Bank Mleka Kobiecego i zaakceptowane przez konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neonatologii. Do tej pory nie prowadzono kompleksowych badań modelu żywienia noworodków. Dane uzyskane z ankiet pozwolą wprowadzić działania korygujące, które zwiększą udział mleka kobiecego w żywieniu dzieci przedwcześnie urodzonych. Na Mazowszu w 2012 r. na ok. 55 tys. urodzeń, przedwczesnych było ok. 4 tys.

W sytuacji, gdy karmienie piersią przez matkę nie jest możliwe, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca podawanie mleka z banku. Obecnie na świecie działa około 160 takich placówek. Na Mazowszu darczyńcami mogą być pacjentki Szpitala Klinicznego im. prof. Orłowskiego CMKP, które w okresie laktacji wyrażą zgodę oraz spełnią wszystkie kryteria protokołu Honorowej Dawczyni Mleka. Od 1.04.2012 r. w pierwszym na Mazowszu Banku Mleka Kobiecego w Szpitalu Klinicznym im. prof. Orłowskiego CMPK w Warszawie uzyskano ponad 306 litrów mleka, z którego skorzystały 304 wcześniaki.


Mazowiecki Urząd Wojewódzki


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments