Czym różni się postępowanie w sprawie unieważnienia kredytu sprzed kilku lat od procesu dziś?

Kredyty frankowe są unieważniane w sądach od wielu lat, w zasadzie od samego początku, gdy zaczęły się wątpliwości co do legalności ustalania wysokości raty kredytowej po nagłym skoku kursu franka w górę. Sprawy frankowe początkowo były incydentalne, najodważniejsi sięgali po ten sposób obrony swoich interesów. 

 

Brak regulacji, brak jednolitości w orzecznictwie, przewlekle orzekanie

Od procesu z bankiem frankowiczów odstraszał głównie czas trwania sprawy frankowej, ale również niepewność co do jej wyniku. Z uwagi na fakt, iż jedynie sąd w Warszawie był uprawniony do orzekania w sprawie unieważnienia kredytu w CHF na termin rozprawy czekało się rok a nawet dłużej. Postępowanie było niejednolite, przewlekłe, sady oczekiwały różnorakich dowodów, przesłuchania wielu świadków, analizy sytuacji wykonanej przez biegłych, to wszystko wydłużało czas postępowania. Na wyrok trzeba było poczekać nawet kilka lat. Bardzo często oprócz pierwszej instancji wnoszona była apelacja, której czas to dodatkowy rok. Wyroki można powiedzieć, że były uznaniowe. 

 

Specjalizacja sprawy frankowej

Z czasem, gdy przybywać zaczęło procesów o unieważnienie kredytu frankowego pojawiła się na rynku nisza w postaci popytu na usługi prawne z dziedziny kredytów frankowych i spraw z nimi związanych. Dziś kancelaria frankowa Warszawa przyjęła się na rynku usług prawniczych doskonale, specjalizuje się w sprawach kredytów frankowych oferując szeroki wachlarz porad prawnych.również w sądach wypracowano szereg umownych regulacji, zasad postępowania w sprawach frankowych. ogromne znaczenie miały orzeczenia Sądu najwyższego które wytyczyły kierunek orzecznictwa, jak też wyroki TSUE porządkujące interpretację przepisów w kontekście kredytów we frankach.

 

TSUE pomaga w przyspieszeniu postępowania i nie tylko

Poza powierzeniem orzekania większej ilości sądów postępowanie w sprawach frankowych przyspieszyło wydanie wyroków TSUE, które jednoznacznie wytyczyły kierunek orzecznictwa nie pozostawiając sądom krajowym dowolności w kwestii orzekania co do nieważności częściej czy całkowitej umowy kredytowej. Od czasu orzeczeń TSUE wykazanie klauzul abuzywnych w umowie kredytowej jest niekwestionowana pzresłanką do unieważnienia kredytu. Dzięki wyrokom TSUE, bowiem zapadło ich już kilka, a każdy jeden wsparł kredytobiorców i usprawnił postępowanie, sprawy frankowe prowadzone są szybciej, a wyroki są przewidywalne i przeważające na korzyść frankowiczów. 

 

Unieważnienie kredytu CHF aktualnie

Obecnie pomimo, iż spraw frankowych lawinowo przybywa, to na wyrok wystarczy poczekać do roku czasu, nie są już konieczne opinie biegłych ani przesłuchania licznych świadków, wystarczy dobra reprezentacja, skutecznego prawnika z kancelarii frankowej. Koszty postępowania również znacznie zmalały. Jasne zasady, wysoki odsetek wygranych zachęca do występowania z powództwem. To obecnie najkorzystniejsza z opcji dla frankowiczów, również tych którzy kredyt już spłacili, a jednocześnie nie podpisali ugody z bankiem, ani też nie skusili się na przewalutowanie zobowiązań.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.