Czy żałoba narodowa spowoduje odwołanie studniówek w naszym powiecie?

Po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że dzień pogrzebu będzie dniem żałoby narodowej. W całej Polsce żałoba zacznie obowiązywać dziś od godz. 17.00 i będzie trwać do soboty do godz. 19.00. W powiecie przasnyskim w sobotę miały odbyć się dwie studniówki: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przasnyszu oraz Liceum Ogólnokształcącego w Jednorożcu. Ze względu na żałobę groziło im odwołanie.

Na skutek wprowadzenia żałoby narodowej niektóre szkoły odwołały studniówki organizowane tego dnia. Niepewność panowała także w naszym powiecie. Słychać było głosy, że bal się nie odbędzie.

Przez pewien czas w przasnyskim ZSP zapanował strach o przyszłość studniówki. Wszak impreza była planowana od miesięcy: sala wynajęta, kreacje gotowe, fryzjerzy i kosmetyczki umówieni. Trudno się dziwić, że panowała już atmosfera radosnego oczekiwania. Studniówka miała rozpocząć się w sobotę o godzinie 18.00 w gościńcu Iwa w Przasnyszu, ale maturzyści obawiali się, że ze względu na gdańskie wydarzenia , nie dojdzie do skutku. Na szkolnych korytarzach płynęły łzy zawiedzionych dziewcząt.

Do Ministerstwa Edukacji Narodowej wydzwaniali nie tylko nauczyciele, ale i sami rodzice, co potwierdza w rozmowie z money.pl rzeczniczka resortu Anna Ostrowska. I tłumaczy:

– Wszyscy rozumiemy komunikat dotyczący żałoby narodowej, natomiast pewną dowolność pozostawiamy rodzicom. Warto porozmawiać z uczniami i powiedzieć, jak wygląda sytuacja – to też jest element ich dorosłego życia. Jednak nie jest kompetencją ministerstwa, by rekomendować czy zalecać, a tym bardziej, aby takie imprezy odwoływać. Odpowiadamy na poszczególne telefony właśnie w takim zdroworozsądkowym duchu – dodaje Anna Ostrowska z MEN.

To dało zielone światło także dla studniówek w naszym powiecie. Dyrektor ZSP Andrzej Brocki nie pozostał głuchy na obawy oraz łzy młodzieży i udał się wraz z delegacją maturzystów do starosty Krzysztofa Bieńkowskiego, który ostatecznie wyraził zgodę na organizację balu. Wspólnie uznano, że organizatorem studniówki nie jest placówka edukacyjna, ale rodzice uczniów, dlatego wydarzenie może rozpocząć się bez przeszkód.

Postanowiono, że o godzinie 18.00 odbędzie się część oficjalna, a zgromadzeni goście uczczą pamięć prezydenta Pawła Adamowicza minutą ciszy. Uznano, że obowiązująca w kraju żałoba kończy się godzinę później, więc zanim rozpocznie się zabawa, czas zadumy zdąży przeminąć. Gdańska tragedia nie będzie więc miała większego wpływu na przebieg imprezy. Dzięki decyzji starosty uczniowie oraz rodzice odetchnęli z ulgą.

Podobnie jest w liceum w Jednorożcu. Tu decyzja o tym, że studniówka jednak się odbędzie zapadła w środę 16 stycznia. Jak poinformowała nas dyrektor LO Jolanta Bączek, jednorożecka studniówka odbędzie się tak, jak wcześniej planowano. Cześć oficjalna rozpocznie się o godzinie 19.00 w hali widowiskowo-sportowej, potem będzie zabawa na gimnazjalnej świetlicy.

M. Jabłońska

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments