Czy w tym roku przasnyscy wierni pójdą na Jasną Górę?

Wierni z przasnyskich diecezji zastanawiają się, czy pod koniec lipca będą mogli wyruszyć na Jasną Górę. W sprawie 39. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej do Częstochowy głos zabrał Piotr Libera, biskup płocki.

 

Biskup poinformował, że tegoroczna wyprawa będzie odbywać się w innej, niż tradycyjna formie. Związane jest to z rozporządzeniem rządu i wytycznymi sanitarnymi, a także wskazaniami Konferencji Episkopatu Polski.

– Kierujemy się troską o bezpieczeństwo i zdrowie ludzkie. Nie chcemy narażać pielgrzymów, goszczących pielgrzymkę, a także wszystkich spotykanych po drodze ludzi. Nie wiemy też jeszcze dzisiaj jak będzie wyglądała sytuacja epidemiologiczna w sierpniu. Wiemy jednak, jak wielkim dobrem duchowym jest piesze pielgrzymowanie do naszej Matki i Królowej, jak wiele łask przynosi. Nie chcemy więc przerywać długoletniej tradycji naszej Pielgrzymki. Podjęliśmy decyzję, że 39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej będzie miała wyjątkowo inną formę – wskazał biskup.

Dodał, że wszelkie informacje zostaną przedstawione przez głównego przewodnika. Diecezjanie podczas jej trwania będą się modlić o ustanie epidemii w kraju i na świecie.

– Serdecznie proszę, aby ci, którzy wyruszą, swój pielgrzymi trud i modlitwę ofiarowali w intencji naszej diecezji oraz o ustanie epidemii w naszym kraju i na świecie. Proszę również, aby dziękowali za zbliżającą się beatyfikację sługi Bożego Prymasa Stefana Wyszyńskiego i za osobę św. Jana Pawła Wielkiego, w stulecie jego urodzin. Przed oblicze Czarnej Madonny zanieście intencje wszystkich, którzy chcieliby pielgrzymować, a nie mogą – dodał.

Tegoroczna wyprawa nie odbędzie się tak, jak wcześniejsze w blaskach fleszy i reflektorów. Jej charakter będzie pokutny i błagalny. Biskup zachęca proboszczów parafii diecezji płockiej do organizacji Apeli Jasnogórskich.

– Zachęcam wszystkie parafie i wszystkich duszpasterzy do organizowania tradycyjnych Apeli Jasnogórskich w dniach 6-14 sierpnia 2020 r., aby nie zabrakło duchowego wsparcia dla pielgrzymujących i łączności z Jasną Górą. Materiały, z których będzie można skorzystać podczas apeli będą wkrótce do pobrania ze strony internetowej Diecezji Płockiej, Wydziału Duszpasterskiego i Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej. Rozważania będą przygotowane w oparciu o Śluby Jasnogórskie Prymasa Wyszyńskiego. Niech nam pomogą przygotować się na beatyfikację tego wielkiego Polaka – wspomniał Piotr Libera.

Tegoroczne hasło 39. Pieszej Pielgrzymki diecezji Płockiej to „Stawiam na Maryję”.

 

w.b.


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments