Czy śmieci w Przasnyszu przestaną być odbierane? Zapytaliśmy burmistrza.

Choć koszty odbioru odpadów rosną w zastraszającym tempie, nie we wszystkich gminach radni wyrazili zgodę na wzrost stawek. Stało się to m.in. w Przasnyszu i Goleniowie. Burmistrz Goleniowa zapowiedział, że po 11 września odpady nie będą odbierane, bo kończy się obecny kontrakt z firmą zabierającą śmieci, a gmina nie ma środków na zawarcie kolejnego. Czy Przasnysz czeka podobny scenariusz? Co z wypełnieniem ustawowego obowiązku wprowadzenia segregacji na pięć frakcji? Zapytaliśmy o to burmistrza Łukasza Chrostowskiego.

 

Czy wobec braku uchwalenia podwyżek za odbiór odpadów grozi nam scenariusz Goleniowa?

– Dokładam wszelkich starań, żeby nie dopuścić do sytuacji, w której Miasto zaprzestałoby świadczenia usługi odbioru odpadów komunalnych.

 

System gospodarki odpadami powinien się samofinansować. Ile wynosi deficyt systemu w Przasnyszu?

– Wpływy z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w I półroczu 2020 r. – 2.328.888,96 zł. Poziom wypłacalności mieszkańców w I półroczu 2020 r. – ok. 98%. Koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w I półroczu 2020 r. – 2.584.936,33 zł, co oznacza, że deficyt przekracza 250 tys. zł.

 

Do kiedy obowiązuje umowa na odbiór odpadów z MZGKiM?

– Aktualna umowa na odbiór, zbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu gminy miejskiej Przasnysz obowiązuje do dnia 31.10.2020 r.

 

Czy burmistrz zamierza przedłożyć radzie projekt uchwały przewidujący podwyżki po raz trzeci?

– Tak.

 

Kiedy?

– Na koniec roku. Ministerstwo Klimatu pracuje nad nowelizacją ustawy „śmieciowej”. Jeśli zapisy (o których wiemy z informacji medialnej) wejdą w życie od 1 stycznia, wtedy nie ma konieczności wykluczenia przedsiębiorców z systemu odpadów komunalnych.

 

Czy jest pomysł, aby poczekać na zmiany planowane przez Ministerstwo Klimatu?

-Bierzemy pod uwagę taką możliwość, ale tylko pod warunkiem ekspresowego tempa prac nad projektem nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej.

 

Co z wprowadzeniem obowiązku segregacji, który uchwaliły już podprzasnyskie gminy? Trzeba go wprowadzić do końca 2020 roku, a zgody w Radzie Miejskiej nie ma.

– Pakiet projektów uchwał odpadowych wdrażających obowiązkową segregację jest przygotowany już od kilku miesięcy. Rada Miejska w Przasnyszu posiada pełną wiedzę w przedmiocie ustawowego terminu na wprowadzenie nowego prawa miejscowego dlatego żywię nadzieję, że w końcu osiągniemy kompromis.

 

Jakie sankcje grożą miastu za niewykonanie zapisów tzw. ustawy śmieciowej?

Jeżeli Rada Miejska w Przasnyszu nie podejmie uchwał w ustawowym terminie, Wojewoda Mazowiecki wezwie ją do podjęcia uchwał, wyznaczając termin na ich podjęcie. Po bezskutecznym upływie tego terminu wojewoda wydaje w tej sprawie zarządzenie zastępcze, które wywołuje skutki prawne, takie jak akt prawa miejscowego. Dochodzi przez to do sytuacji niepożądanej z punktu widzenia gminy, ze względu na odgórne ustalenia zapisów uchwał i brak ich dostosowania do lokalnej specyfiki.

 

M. Jabłońska


 

guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konował
Konował
8 miesięcy temu

Może warto wpuścić na rynek odbioru śmieci prywatne firmy? Zrobią to taniej i lepiej.

Adam prawdziwy
Adam prawdziwy
8 miesięcy temu

Mi Pan burmistrz obiecał na debacie w mdk-u ze jak wygra wybory to śmieci potanieją bo on wie jak to zrobić. Cały czas czekam ze spełni swoją przedwyborczą obietnicę.

Ania
Ania
8 miesięcy temu

Co za hipokryta! Przed wyborami chciał obniżać opłaty za odbiór śmieci, a teraz trzeci raz proponuje podwyżkę!!!

Syn Zenka
Syn Zenka
8 miesięcy temu

Przed wyborami płynęło złoto z ust,teraz płynie szambo.

Oldman
Oldman
8 miesięcy temu

Serio wierzyliście że będą obniżki? W obecnych czasach ktoś liczy że coś będzie taniej? Cały czas rosną koszty pracy, materiałów, żywności itd. I co? Liczycie że będziecie mniej płacić?

fiki
fiki
8 miesięcy temu
odpowiada  Oldman

sugerujesz ze chrostowski z premedytacja oklamal nas przed wyborami?

Oldman
Oldman
8 miesięcy temu
odpowiada  fiki

Nie, być może miał plan/pomysł jak tego dokonać, jednak po zetknięciu z rzeczywistością plan ten legł w gruzach, co akurat by mnie nie zdziwiło. Jako wyborca zawsze sceptycznie podchodzę do obietnic, a te o obniżkach to wkładam miedzy bajki. Słuchając już debaty w MDK-u zastanawiałem się, wszystko fajnie, tylko skąd pieniądze? Ale i tak zdobył moje poparcie i ma je nadal. Chociaż niektóre decyzje to strzał w kolano. Wszystkim nie dogodzi, sam chciał, został wybrany wiec niech rządzi.

Barnabesku
Barnabesku
8 miesięcy temu

Deficyt systemu gospodarowania odpadami to 250 tysięcy? Chciałbym wiedzieć ile w takim razie pieniędzy poszło na organizacje bzdetów typu dni miasta, miejskie sylwestry itp

Last edited 8 miesięcy temu by Barnabesku