Czy samorządy czeka zapaść finansowa? Miasto Przasnysz zgasi co drugą latarnię.

Gospodarczy “lockdown” spowoduje kolosalny spadek dochodów gmin i powiatów. Od początku epidemicznego kryzysu, samorządowcy apelują do rządu o wsparcie finansowe, ponieważ ich budżety w 2020 roku mocno ucierpią. Kasa państwa świeci pustkami, więc samorządowcy muszą liczyć na siebie. Urzędy dramatycznie poszukują oszczędności, co ma uratować toczące się i planowane w najbliższej przyszłości inwestycje. Jednym ze sposobów na poczynienie rezerw są cięcia wydatków na prąd w ulicznych latarniach.

 

Każdy samorząd ma w zadaniach własnych oświetlenie ulic, przejść dla pieszych, chodników i ponosi na ten cel wydatki. O wygaszeniu latarni przez kilka nocnych godzin zadecydował właśnie Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Decyzję tę tłumaczy znacznym spadkiem przemieszczania się mieszkańców w czasie pandemii.

– Od 14 kwietnia br. do odwołania – oświetlenie uliczne będzie wyłączone przez cztery godziny – od 24:00 do 4:00. W tym czasie wyłączona będzie również iluminacja miejska. Wyłączenie latarni przyniesie miastu oszczędności w wysokości ok. 20 tys. zł/dzień – czytamy na stronie krakowskiego ZDM.

W ślady Krakowa idą już inne samorządy. Wiemy, że burmistrz Przasnysza planuje wyłączenie co drugiej ulicznej latarni. Decyzję tę konsultował już z Powiatową Komendą Policji, która przyjęła ten fakt ze zrozumieniem. Przyjęto jednak założenie, że będzie to dotyczyło części lamp i zostanie wprowadzone wyłącznie na czas ograniczeń w przemieszczaniu się.

– W najbliższych dniach będziemy próbowali rozwiązania ograniczającego wyłączenie co drugiej lampy ulicznej w godzinach późnowieczornych. Konserwator podejmie od dziś prace z tym związane. Jednocześnie informuję, że rozwiązanie będzie wprowadzone tylko w wybranych częściach Miasta. Jest to decyzja tymczasowa związana z zakazem przemieszczania się. Celem jest oczywiście wygenerowanie oszczędności dla budżetu Miasta – poinformował burmistrz Łukasz Chrostowski.

Nieoficjalnie wiadomo, że wyłączenia miejskich latarni mają obowiązywać przez kilka godzin po północy.

Podobne rozwiązanie już przed kilkoma laty wprowadziła gmina Przasnysz. Jak zaznacza wójt Grażyna Wróblewska, taki krok został powzięty w ramach społecznego konsensusu i wynika z gospodarności. Gmina ma na swoim terenie znaczną liczbę punktów oświetlenia ulicznego, która jest porównywalna do tej z terenu miasta Przasnysz. Wszystkie gminne latarnie świecą się od zmierzchu do godziny 24.00, a następnie od 5.00 rano do świtu. Sytuacja ta nie ulegnie zmianie z powodu pandemii, będzie miał na nią wpływ jedynie wydłużający się dzień.

 

M. Jabłońska


 

guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Baofeng
Baofeng
1 rok temu

Na niektórych ulicach mogłoby być wyłączone ale na głównych ulicach już nie . Gdyby były ledowe nie trzeba było by wyłączać

Tryb
Tryb
1 rok temu
odpowiada  Baofeng

Chyba żartujesz… tak na prawdę to ten małe uliczki są bardziej narażone na niebezpieczeństwa. Cisza, spokój, ciemno… o czym złodziej czy inny patus może jeszcze pomarzyć?

Zenek
Zenek
1 rok temu

Miasto Przasnysz jest już od dawna w zapaści finansowej. Ostatni gasi światło!

Czytelniczka
Czytelniczka
1 rok temu

Dziwne, bo na ulicy Przepałkowskiego już od tygodnia nie pali się żadna lampa!!!

Xdl
Xdl
1 rok temu

Można obniżyć pensje rządzących z kilku tysięcy złotych do poziomu np 3000 zł (normalne wynagrodzenie), radnym którzy pełnią funkcję społeczną zaprzestać wypłacania uposażenia (to nie jest źródło utrzymania). Mieszkańcy napewno mają dużo pomysłów

Ja znajoma
Ja znajoma
1 rok temu
odpowiada  Xdl

Też tak twierdzę radni to funkcja społeczna więc nie powinna być płatna Wszyscy radni mają inne źródło utrzymania a i tak w czasie godzin pracy chodzą na sesje

hwl
hwl
1 rok temu
odpowiada  Ja znajoma

To byłby z pewnością dobry ruch względem wyborców, ale… Nie po to dorwalim się do władzy by tera za darmo robić

Tryb
Tryb
1 rok temu

Może cięcia zaczniemy od wynagrodzenia pana Burmistrza?

Robi
Robi
1 rok temu

Witam skoro ma być wyłączona co druga latarnia to ja chcę tylko zadać jedno pytanie dlaczego na ulicy Adama Asnyka gdzie jest krzywy stary chodnik cała linia jest wyłączona już od tygodnia światło nie pali się w ogóle .W takim razie może wyłączajmy na zmianę różne ulice żeby było po równo dla wszystkich a nie znowu jest lepszy sort i gorszy sort ludzi i po co ten bzdurny tytuł że co druga lampa będzie wyłączona ? Może.ktos mi to wyjaśnić ?