Czy rząd wprowadzi program „Babcia plus”?

Rząd przyjął właśnie „Strategię Demograficzną 2040”. Pojawiły się spekulacje o możliwości wprowadzenia dodatku „Babcia plus”.

 

O planach wprowadzenia nowego dodatku dla opiekujących się wnukami dziadków mówi się od dłuższego czasu. Teraz Rada Ministrów wprowadziła „Strategię Demograficzną 2040”, która otwiera furtkę do programu.

– Projekt Strategii Demograficznej 2040 to pierwszy w Polsce kompleksowy dokument mierzący się z niekorzystnymi trendami w obszarze demografii. Jej strategicznym celem jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu dzietności gwarantującego zastępowalność pokoleń – informuje gov.pl

 

Projekt ma na celu zabezpieczenie finansowe oraz zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, rozwój opieki zdrowotnej i rynku pracy, który jest przyjazny rodzinie, a także poprawę jakości edukacji oraz rozbudowę form opieki nad nieletnimi.

Zdaniem niektórych ekspertów, to właśnie ten dokument otwiera furtkę do wprowadzenia długo wyczekiwanego programu Babcia plus. Jeszcze w kwietniu 2021 roku bowiem minister rodziny Marlena Maląg zapowiadała, że rząd będzie chciał zaproponować Polakom „pozainstytucjonalne rozwiązanie dla wsparcia pozażłobkowego”. W publikacji widnieje zaś zapis o „zwiększeniu liczby osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń związanych z opieką nad dzieckiem”.

Jak na razie nie wiadomo, ile mogłoby wynosić nowe dofinansowanie. Warto zaznaczyć, że podobne rozwiązanie funkcjonuje na Węgrzech.

 

j.b.

 

Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtuś
Wojtuś
29 dni temu

Przed wyboramy pis będzie wprowadzało dużo dodatków, żeby zdobyć elektorat, a może jeszcze z 300+ dla tych co mają kaca, autokary dla głosujących-dobre oczywiście skorzystam jak większość emerytów żeby nie tracić na paliwo ale na pewno nie zagłosuje na kaczynskiego

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
29 dni temu

W końcu dziura budżetowa w 2023 roku to raptem 200 mld złotych. A więc spokojnie, stać nas.

Amator
Amator
28 dni temu

Na płacenie milion Euro dziennie tylko po to żeby sądy były w 100% zależne od PiS też 😀

Amator
Amator
28 dni temu

Niech zrobią strategie podatki realnie minus i koryto minus a będzie wszystkim lepiej bez żadnych plusów. Ten na akumulatorze starczy :D.