Czy rząd nie lubi powiatu przasnyskiego? Starostwo bez grosza z rządowych funduszy lokalnych

Miały być remonty powiatowych dróg, utworzenie Przasnyskiego Centrum Aktywizacji Sportowej oraz inwestycja w fotowoltaikę na należących do starostwa obiektach. Wszystko z udziałem środków z rządowych funduszy. Niestety! Po raz kolejny wszystkie wnioski powiatu przasnyskiego zostały odrzucone.

 

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych miał już trzy edycje, z czego wątpliwości nie budziła tylko pierwsza, podczas której rządowe środki trafiały do miast, powiatów i gmin na podstawie obiektywnego algorytmu. Przy drugim rozdaniu metodologię zmieniono, co sprawiło, że rządowy fundusz nazwano funduszem partyjnym, zależnym od woli polityków PiS. Niestety, wyjątkiem od reguły stał się powiat przasnyski, na którego czele stoi polityk związany z PiS – Krzysztof Bieńkowski, który w obu edycjach został z pustymi rękami.

 

W drugiej edycji Funduszu o podziale kilku miliardów złotych decydowała komisja, złożona z urzędników głównie związanych z Kancelarią Premiera, co sprawiło, że rządowe środki popłynęły w znacznej mierze do samorządów rządzonych przez włodarzy bliskich obozowi władzy.

Wśród wszystkich samorządów w naszym powiecie środki udało się wtedy uzyskać tylko gminie Krzynowłoga Mała, która dostała 1,5 mln zł na przedszkole oraz rozbudowę stacji uzdatniania wody. Inne samorządy musiały pożywić się nadzieją. Co zaskakujące, smakiem obszedł się nawet powiat przasnyski. Starostwo starało się wówczas o ponad 30 mln złotych na budowę krytej pływalni, ale zostało z niczym.

 

W trzeciej edycji także zero złotych

Przyszła trzecia edycja funduszu a wraz z nią nadzieje na bardziej sprawiedliwy podział środków. Tym razem w puli było ponad 1,5 miliarda złotych. Jak wskazują statystyki i komentatorzy – duże miasta, w których rządzą włodarze niesympatyzujący z rządem, ponownie zostały bez wsparcia. Nie oznacza to, że pieniądze nie popłynęły do miast i gmin politycznie niezadeklarowanych, a posłowie partii rządzącej otwarcie chwalili się, że pomogli załatwić przydział rządowych pieniędzy zaprzyjaźnionym samorządom.

W naszym powiecie beneficjentami w 3. edycji Funduszu stała się gmina Przasnysz, która uzyskała 1,7 mln na budowę kanalizacji oraz miasto Przasnysz, które złożyło dwa wnioski. Wsparcie w wysokości 1 mln zł otrzymał tylko jeden z nich, polegający na unowocześnieniu oświetlenia. Przasnyscy samorządowcy, chwaląc się sukcesem na Facebooku, jasno dali znać odpowiednimi tagami, że za pozyskaniem środków stoi wsparcie polityczne PiS, dziękując i oznaczając premiera Mateusza Morawieckiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu Jacka Ozdobę oraz posłankę PiS Annę Cicholską, która miała wpierać przekazanie środków na budowę instalacji fotowoltaicznej, która ostatecznie dofinansowania nie otrzymała. Doszło już do oficjalnego przekazania środków, a symboliczny milionowy czek burmistrzowi Przasnysza wręczyła wymieniona wyżej posłanka PiS.

 

Kolejne ciekawe wnioski powiatu i znowu klapa

Komentarze po ogłoszeniu wyników 3. edycji Funduszu były zgodne z oczekiwaniami, ponieważ ponownie mówiono o upartyjnieniu przydziału środków. Niestety, głosom tym przeczy sytuacja powiatu przasnyskiego, który, choć zarządzany przez polityka, związanego z partią władzy, po raz kolejny obszedł się smakiem. Powiat złożył 3 ciekawe wnioski, ale żaden z nich nie zobaczy nawet złotówki rządowego wsparcia.

Starostwo chciało wyremontować powiatową drogę Przasnysz – Baranowo o długości 9 km wraz z chodnikami, pasami ruchu dla rowerów, utwardzonym poboczem o szerokości 1,5 m oraz drogę Jednorożec – Lipa – Kuchny – Płoniawy Bramura o długości blisko 1 km wraz z poszerzeniem jezdni do 6 m i umocnieniem poboczy. Szacowany koszt obu zadań miał wynieść 7 mln zł, ale bez zewnętrznego dofinansowania, remontów nie uda się przeprowadzić.

Drugi z projektów zakładał budowę nowoczesnego systemu wytwarzania zielonej energii w szkołach i placówkach powiatu przasnyskiego. Chodziło o instalację OZE, wykorzystującą energię słoneczną na budynkach należących do starostwa. Szacowany koszt to 2 mln zł, ale również ta inwestycja nie zyskała akceptacji.

 

Trzeci projekt, który nie doczekał się wsparcia, obejmował powstanie Przasnyskiego Centrum Aktywizacji Sportowej czyli adaptację i modernizację obiektu starej sali gimnastycznej przy LO im. KEN oraz przebudowę boiska sportowego i budowę magazynu sprzętu sportowego przy ZSP w Przasnyszu. Szacowany koszt tych zadań miał wynieść 2,5 mln zł.

 

Kolejne rozdanie, a powiat przasnyski ponownie bez grosza

21 kwietnia ogłoszono wyniki kolejnego naboru, tym razem z rządowego z Funduszu Rozwoju Dróg, z którego 1,7 mln popłynie do miasta Przasnysz (na przebudowę ul. Zawodzie). Na liście beneficjentów jest też gmina Przasnysz, która otrzymała 2,1 mln zł na przebudowę drogi gminnej Zakocie – Osówiec Kmiecy wraz z oświetleniem. Powiodło się również gminie Chorzele – rząd wyasygnował 2,9 mln zł na rozbudowę drogi gminnej Gadomiec Chrzczany – Gadomiec Miłocięta oraz rozbudowę drogi gminnej w m. Binduga i Krukowo.

W tym naborze swoich sił próbował również powiat przasnyski, ale efekt jest taki sam, jak w przypadku poprzednich konkursów – żaden. Władze powiatu starały się o blisko 2,3 mln zł na przebudowę drogi powiatowej Przasnysz – Leszno – Gostkowo – Karniewo – Przemiarowo (ścieżka rowerowa) oraz o 1,3 mln na remont odcinka drogi powiatowej biegnącej od granicy województwa do Mchowa.

Pomoc w wysokości 5,6 mln zł z rządowego funduszu drogowego dostał nawet Ciechanów, zarządzany przez nieprzychylnego rządowi prezydenta, a powiat przasnyski po raz kolejny odchodzi z kwitkiem. Dwa wnioski przasnyskiego starostwa znalazły się na liście rezerwowej.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyżej okoliczności, rodzi się pytanie: czy Krzysztof Bieńkowski nie cieszy się sympatią we własnej partii? Miejmy nadzieję, że następne rozdania rozwieją te wątpliwości, a trzy tegoroczne przegrane będzie można zaliczyć do przypadkowych wpadek.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
29 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ajax
Ajax
2 lat temu

Bardzo dziwna sprawa, myślałem że jak pan Bieńkowski jest z Pis to trochę to nam pomoże. Może to błędy jakieś?

Anna
Anna
2 lat temu

Bo wnioski trzeba umnić pisać, a zamiast zdjęć wziąść się do roboty, oni jak rząd, tylko pr, jakoś wcześniej kasa płynęła i poprzednicy potrafili, ci już pokazali w Przasnyszu, teraz powiat to samo

Last edited 2 lat temu by Anna
xcx
xcx
2 lat temu
Reply to  Anna

„umnić ” „wziąść” co za „polonistka” -żenada w XXI wieku robić takie błędy.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu
Reply to  xcx

Jak się przyszło do miasta z jakiegoś mokradła to dziwisz się??

Mariusz
Mariusz
2 lat temu

Włodarze Przasnysza przykleili się do Pisu i dostali.

Mariusz
Mariusz
2 lat temu

Muszę pochwalić autora tekstu fajne zestawienie. Może problem jest w słabych wnioskach?

Agnes
Agnes
2 lat temu

Nie jestem fanką starosty, ale uważam, że brak funduszy dla powiatu jest serio nie fair. Mimo, że pochodzimy z innych światów to on konsekwentnie robi im PR, a w zamian nic. Przykre to .

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu

Ups… Najwyraźniej za mało banerów z Du*ą zostało przyklejonych przed ostatnimi wyborami… A tak się bediaczek starał, tak chwalił PiS i ich politykę. Pod kościółkiem podczas strajków się modlił gorliwie. A to zdjęcie z Maliniakiem, a to za chwilę Morawiecki. I wypad do Danusi Holeckiej. A teraz taki klops, taka zniewaga…

Pierwsza i ostatnia kadencja nareszcie przasnyskiego na bank. Fotki na FB z inwestycjami poprzednika już nie wystarczą. Przasnyszanie nie są tacy ciemni.

Sierpc
Sierpc
2 lat temu

Kto niesłusznie oskarżył swojego przyjaciela starostę z Sierpca, też z PiS?

taaaaa
taaaaa
2 lat temu

Chciałbym zauważyć, że odkąd starostą jest Bieńkowski, są same kontrowersje. Nigdy wcześniej gdy rządził pan Szczepankowski, nie było tyle problemów, braku inwestycji, tylu porażek. Tego nigdy nie było. Patrząc w przeszłość na te dwa lata, co chwilę jest problem i winny jest nikt inny tylko obecny starosta i obecna rada powiatu. Przypomnijcie sobie sami ile już słów krytyki często racjonalnej, spłynęło na Bieńkowskiego. Tego by nie było gdyby powiat się rozwijał, ale niestety jest pasmo porażek i brak ważnych inwestycji, brak jakichkolwiek inwestycji o dużym znaczeniu. Dwa lata i żadnej własnej inwestycji, tylko wciskanie ciemnoty, że to Bieńkowski zbudował lodowisko,… Czytaj więcej »

allon
allon
2 lat temu
Reply to  taaaaa

Jak był starostą szczepankowski nie pisano negatywnych artykułów ,bo na to nie pozwolono o czym te komentarze świadczą

Ajax
Ajax
2 lat temu
Reply to  allon

A co tu negatywnego o staroście? Raczej o rządzie, kłania się czytanie ze zrozumieniem

Benio
Benio
2 lat temu
Reply to  allon

Po prostu nie było powodu, aby pisać o Panu Szczepankowskim, o zarządzie, czy urzędnikach powiatu coś złego.

ever
ever
2 lat temu

Każdy ma prawo wybrać Tych, którzy coś Nam w życiu dobrego przynoszą. Jednak ciekawość naukowa jest wskazana, wypowiedzi ocenne mogą być ale ocenne, a nie nienawistne, bo to bardzo umiejsza Kogoś nie mogącego unieść swoich uprzedzeń. „Choćby skały robiły to, co chciały … to na „Zielonym Zadupiu” też musi być fajnie …

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  ever

Jeśli mam być szczery, to niewiele zrozumiałem z tego posta…

allon
allon
2 lat temu

ty jak zwykle rozumujesz tylko to co uważasz dla ciebie za stosowne

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  allon

Fajnie. To może Ty wyjaśnisz mi, co autor miał na myśli.

Anna2
Anna2
2 lat temu

Brednie.

Wiola
Wiola
2 lat temu

Od początku lokalne władze popełnił błąd Poprzednik mocny w pozyskiwaniu funduszy dobry gospodarz obecny wybrany większością do sprawdzenia co potrafi powinni dla dobra naszego powiatu się dogadać I pójść jedną drogą A nie partrie dobieranie patrzenie na swój prestiż a że powiat mocno traci to już nikogo nie interesuje

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Wiola

Jaki to niby błąd popełniły na początku lokalne władze?

Wiola
Wiola
2 lat temu

Zresztą to nie tylko włodarza wina że tak się dzieje za wnioski budżet to cała rada powiatowa odpowiada I część kadry a nie jeden człowiek Sam starosta za wiele nie zrobi

Andrzej
Andrzej
2 lat temu
Reply to  Wiola

Pani Wiolu (jeśli mogę tak napisać ) jest Pani w błędzie. Za stan ,wiedzę i umiejętności kadry odpowiada zawsze szef. Nie darmo ukuto powiedzenie „Jaki pan taki kram ” Mój kolega (dawny szef jednostki ) zawsze twierdził ,że jeśli szef jest dobry to firmą może przez rok zarządzać kołek ubrany w garnitur ,ponieważ kadra i pracownicy znają swoje zadania, mają na ich temat wiedzę i mają poczucie obowiązku by te zadania wypełnić. Pozdrawiam

xcx
xcx
2 lat temu
Reply to  Andrzej

Popieram Pana Andrzeja.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu

Starosta ostatnio rozmawiał z Matołuszkiem o dotacjach. Założę się, że zagadnął, czy Obajtek nie mógłby kupić infoprzasnysz.com. Wtedy miałby spokój. Na Facebooku same „właściwe” komentarze, na ePrzasnysz.pl również. Tylko tu się dzieje źle. Trzeba zrobić z tym porządek. Redakcję się zmieni, komentarze się wyłączy i będzie spokój 😁.

allon
allon
2 lat temu

teraz dobrze piszesz wyłączyć te głupie komentarze jak to zrobili poprzednicy i nie było na nich hejtow

Ajax
Ajax
2 lat temu
Reply to  allon

ale ty głupi jesteś. To ironia

ever
ever
2 lat temu

Nawet przez medium społecznościowe można pobudzić do refleksji, Ktoś kiedyś mądrze powiedział:”że jeśli będziemy w stanie wzbudzać w ludziach monumentalne pozywyne wrażenie i wytyczać realne cele, to nie będzie rozbieżności miedzy deklaracjami, a realiami w rzeczywistości. Uważam, że zło naszego życia społecznego polega na tym, że na określone tematy wypowiadają się ludzie niekompetentni, którzy zamiast narzekać i osądzać powinni wyznaczyć sobie jakiś zakres działania i być w tym wiarygodnym nie wzbudzając mniejszej, czy to większej burzy światopoglądowej. Tak mnie widać w dzieciństwie wyposażyli. „Masz być grzeczny synku !”. I tak zostało, że odmienne poglądy i własne zdanie mi nie przeszkadzają.… Czytaj więcej »

Szymon
Szymon
2 lat temu

jaki starosta takie dotacje

Halina
Halina
2 lat temu

Za mało pochlebstw dla PIS, trzeba paść na kolana.. A zdawało by się, że to pisowski teren. Prawie wszyscy są za, tylko za cicho biją brawa. A miało być lepiej i sprawiedliwie. Nie wierzę w nic co obiecuje ten rząd.