Czy powiat i miasto wybudują obwodnicę Przasnysza?

Kwestia budowy obwodnicy Przasnysza budzi emocje od lat i wielu z nas widzi konieczność jej powstania. Droga krajowa biegnąca przez centrum Przasnysza to prawdziwe utrapienie. Nasze miasto jest przecięte na pół rzeką transportu tranzytowego, boryka się z korkami, hałasem, smogiem i dużą liczbą wypadków. Problem dostrzegły nowe władze powiatu, które zwróciły się do urzędu miasta z prośbą o udzielenie dotacji na budowę obwodnicy.

Jak wspomnieliśmy, dyskusja na temat konieczności wyprowadzenia ruchu tranzytowego z centrum Przasnysza trwa od dawna. O wcześniejszych losach budowy obwodnicy obszernie pisaliśmy m.in. tu: Obwodnica Przasnysza. Czy jest potrzebna?

Przypomnijmy, że w 2015 roku na tzw. przasnyskim przejściu przez DK 57 odnotowano średni ruch wynoszący 8 988 pojazdów na dobę, z czego ponad 1 000 było samochodami ciężarowymi. Oznacza to, że przez centrum Przasnysza rocznie (przed czterema laty) przewijało się ponad 3 miliony pojazdów. Najnowsze dane poznamy dopiero w przyszłym roku, ale naiwne byłoby twierdzenie, że natężenie ruchu uległo zmniejszeniu. Nikt nie ma bowiem wątpliwości, że problem narasta i staje się coraz bardziej palący. Dostrzegł go starosta Krzysztof Bieńkowski, który zwrócił się do burmistrza Łukasza Chrostowskiego z propozycją budowy obwodnicy wspólnymi siłami.

Jak wynika z pisma starosty, obwodnica miałaby omijać Przasnysz od strony północno-zachodniej

„W związku z planowaną przez Powiat Przasnyski inwestycją pn. Budowa drogi powiatowej (obwodnica Przasnysza) od dróg wojewódzkich nr 544 i 617 do terenów przasnyskiej strefy gospodarczej etap I” zwracamy się do Pana o potwierdzenie, czy Miasto Przasnysz wesprze finansowo realizację inwestycji, która w znacznej mierze przyczyni się do zmniejszenia ruchu tranzytowego przez centrum Przasnysza” – czytamy w piśmie starosty.

Jak wynika z dalszej lektury, pierwszy etap inwestycji obejmowałby swoim zakresem budowę drogi powiatowej, która od strony północno-zachodniej pełniłaby jednocześnie funkcję obwodnicy Przasnysza. Ze wstępnych kalkulacji kosztowych wynika, że budowa drogi z wykupem gruntów oraz mostem przez rzekę Węgierkę kosztowałaby ok. 40 mln zł. Powiat na realizację tego zadania planuje złożyć wniosek w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, a w celu realizacji przedsięwzięcia należy wykupić ok. 5 ha pasa drogowego.

Koszt budowy obwodnicy powiat oszacował na 40 milionów, miasto miałoby wyasygnować 1/8 tej kwoty

„Biorąc pod uwagę koszty, jakie należy ponieść przy realizacji inwestycji, proponujemy, aby kwota dotacji ze strony Miasta Przasnysz wyniosła 5 mln zł. Środki te pozwolą wykupić grunty pod budowę planowej drogi” – zaproponował starosta, prosząc o szybką odpowiedź.

Burmistrz do propozycji odniósł się błyskawicznie. W odpowiedzi czytamy: „Miasto Przasnysz, podobnie jak i Powiat Przasnyski, widzi konieczność budowy takiej obwodnicy. Zdecydowanie taka inwestycja przyczyni się do zmniejszenia ruchu tranzytowego przez centrum Przasnysza, a także zwiększy bezpieczeństwo na drogach publicznych. O potrzebie budowy takiego zamierzenia informowałem jeszcze przed objęciem funkcji Burmistrza Przasnysza” – odpowiedział Łukasz Chrostowski.

W 2019 r. wsparcie nie jest możliwe

Jak dodał, przychylnie podchodzi do wsparcia Powiatu Przasnyskiego i deklaruje współpracę w tym zakresie. „Niemniej zaangażowanie takich środków finansowych z budżetu Miasta Przasnysz, wymaga uprzedniego planowania, stąd też szybka odpowiedź w formie deklaracji nie będzie możliwa. Uwzględnienie w budżecie kwoty 5 milionów zł w trakcie roku budżetowego, gdzie realizuje się uprzednio zaplanowane zadania własne, w tym roku ogranicza takie wsparcie. Nie wyklucza jednak wsparcia w latach następnych” – odparł Łukasz Chrostowski.

Burmistrz wyjaśnił ponadto, że zaangażowanie takiej kwoty wymaga nie tylko zgody Rady Miejskiej, ale również zmian dotyczących inwestycji, polegających na budowie krytego basenu w Przasnyszu. Przypomniał ponadto, że uprzednio przygotowany kosztorys inwestorski wskazywał na koszty budowy pływalni wynoszące 21 mln 438 tys. 010 zł.

Burmistrz deklaruje pomoc w latach kolejnych

„Niezależnie jednak od powyższego, pismo Pana Starosty przedłożę Wysokiej Radzie, w celu zapoznania się. Ponadto deklaruję swój udział w realizacji inwestycji pn. Budowa drogi powiatowej (obwodnica Przasnysza) od dróg wojewódzkich nr 544 i 617 do terenów przasnyskiej strefy gospodarczej etap I, deklaruję także pomoc Miasta w tym zakresie” – czytamy w odpowiedzi burmistrza.

Przebudowa drogi wojewódzkiej 544 odsunie się jednak w czasie, ponieważ w sierpniowej uchwale budżetowej powiatu dokonano zmniejszenia dochodów i wydatków w wysokości przekraczającej 17 milionów złotych na przebudowę drogi wojewódzkiej 544 Mława – Przasnysz – Ostrołęka oraz rozbudowę DW 614 Chorzele – Krukowo – Myszyniec. Realizację zadań przeniesiono na lata następne.

Jedna z najważniejszych potrzeb

Piłka pozostaje jednak w grze i wciąż jest nadzieja na budowę miejskiej obwodnicy. Liczymy, że władze samorządowe połączą w tej sprawie siły, a temat zostanie poddany pod szeroką dyskusję radnych już podczas prac nad kształtem przyszłorocznych budżetów, które rozpoczną się jesienią. Wyprowadzenie tranzytu z Przasnysza jest bowiem jedną z naszych najpilniejszych potrzeb.

M. Jabłońska


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
4 lat temu

Jednej rzeczy nie rozumiem. Zamiast usiąść przy jednym stole i porozmawiać jak ludzie, to będą sobie teraz pisma wysyłać.

A poza tym skoro nareszcie przasnyski cyka sobie fotki z Morawieckim i ministrami, to mógłby chyba wydreptać w GDDKiA budowę tej drogi. Przecież to droga krajowa jest. To dlaczego niby powiat ma budować z miastem.

I chyba już czas przestać myśleć o obwodnicy do strefy gospodarczej. Rolkarze mogą dojechać tam samochodem istniejącymi drogami.

Jan
Jan
4 lat temu

Czy ktoś mógłby dokładnie wyjaśnić gdzie miała by ta obwodnica przebiegać?

jacek
jacek
4 lat temu
Reply to  Jan

Tego sam starosta nie wie.

Gryka
Gryka
4 lat temu

Brawo, takiego starosty nam było potrzeba już dawno!

Marek
Marek
4 lat temu
Reply to  Gryka

Jakbyś mi wymienił jego choć 3 dokonania, to byłbym wdzięczny..

Zaznaczam od razu, że lans na Facebooku i rodzinnej stronie się nie liczą.

Poza tym nie wiem, jak w pełni świadoma osoba może sobie robić zdjęcia z Danutą Holecką. Tak obrzydliwej manipulantki to w telewizji nie było nawet za czasow stanu wojennego…

Anka
Anka
4 lat temu
Reply to  Marek

Panie Marku lans i dbanie starosty o własny tyłek !!!!!!!!!!