Rząd zabrał głos w sprawie zniesienia stanu zagrożenia epidemiologicznego

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że prawdopodobnie od stycznia zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemiologicznego. Podobnego zdania jest minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

Od 16 maja, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia trwa stan zagrożenia epidemicznego. Pod koniec października w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego, która nakłada obowiązek noszenia maseczek w szpitalach i aptekach do 31 grudnia 2022 r.

W miniony poniedziałek, 27 listopada premier Mateusz Morawiecki poinformował, że prawdopodobnie od stycznia zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemiologicznego. Rząd potrzebuje jeszcze czasu, aby potwierdzić u specjalistów, czy to będzie odpowiedni moment.

 

Podobnego zdania jest minister zdrowia Adam Niedzielski, który został o to samo zapytany podczas wtorkowej konferencji prasowej.

– Rzeczywiście trwa dyskusja na ten temat, jaki okres będzie okresem optymalnym, ale ja chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że oprócz przeglądu naszych wewnętrznych regulacji, które dotyczą stanu zagrożenia epidemicznego, o którym mówił wczoraj pan premier, również patrzymy na to, co się dziej po stronie organizacji międzynarodowych, czy inne kraje również się wycofują  – mówił minister.

Obecnie rząd monitoruje sytuację i analizuje kontekst prawny takiej decyzji.

– Na razie powiedziałbym, że przede wszystkim monitorujemy sytuację, analizujemy kontekst prawny tego stanu zagrożenia epidemicznego i te decyzje będziemy podejmowali, mając z jednej strony informacje wynikające z przeglądu prawnego, ale z drugiej strony, mając też rozeznanie z tego, jakie trendy są realizowane na świecie, jaka jest ocena instytucji międzynarodowych, instytucji zajmujących się kontrolą zakażeń – dodał Niedzielski.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments