Czy możliwa jest rejestracja samochodu przez internet?

Rejestracja samochodu to obowiązek każdego właściciela nowo zakupionego pojazdu. Ostatnie nowelizacje ustawy Prawo o ruchu drogowym ułatwiają załatwienie tej formalności. Teraz można zarejestrować samochód online! O tym, jak to zrobić przeczytasz poniżej.

 

Rejestracja auta online

Zarejestrowanie samochodu przez Internet to wygodne rozwiązanie. Pozwoli Ci to uniknąć kolejek w urzędzie, które czasami bywają całkiem długie. Jak zatem krok po kroku zarejestrować samochód przez Internet?

Warto podkreślić, że nie w każdym urzędzie rejestracja auta online będzie możliwa. Sprawdź zatem, jak to wygląda w przypadku urzędu w Twoim mieście. W tym celu możesz skorzystać z Elektronicznej Skrzynki Podawczej Pojazd i Kierowca (ESP PiK) – jeżeli Twój urząd znajduje się na liście, oznacza, że będziesz mógł zarejestrować pojazd przez Internet.

Aby sprawdzić, czy Twój urząd korzysta z ESP PiK, wejdź na stronę www.esp.pwpw.pl. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się. Następnie wybierz z menu opcję „Wyślij zgłoszenie”, podaj województwo, a następnie urząd i sprawdź, czy jest on na liście.

Kolejny krok to wypełnienie wniosku. Muszą znaleźć się w nim następujące informacje:

 • Twoje dane osobowe (w tym imię i nazwisko, PESEL, data urodzenia),
 • miejsce zamieszkania (miasto, ulica i numer lokalu),
 • dane kontaktowe (numer telefonu oraz e-mail),
 • dane pojazdu – rodzaj pojazdu oraz jego marka, model czy rok produkcji, numery VIN, numer silnika, numer rejestracyjny pojazdu.

Możesz też zdecydować się na indywidualne tablice rejestracyjne. W takim wypadku trzeba zaznaczyć to w formularzu i wpisać wybrany przez Ciebie numer identyfikacyjny pojazdu. Do wniosku konieczne jest także dołączenie skanów wymaganych dokumentów, takich jak:

 • dowód własności pojazdu,
 • karta pojazdu,
 • świadectwo zgodności WE,
 • dowód rejestracyjny – jeżeli pojazd był zarejestrowany,
 • dowód odprawy celnej – jeżeli samochód został sprowadzony spoza UE,
 • potwierdzenie zapłacenia akcyzy – gdy pojazd został sprowadzony z innego państwa UE,
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu,

Możesz również wysłać wniosek bez dołączonych skanów. Musisz jednak przesłać dokumenty (w tym tablice rejestracyjne) do urzędu pocztą lub kurierem. O terminie dostarczenia dokumentów do urzędu zostaniesz poinformowany drogą mailową.

 

Rejestracja auta online – opłaty

Z rejestracją pojazdu wiążą się koszty. Jest to w sumie 161,50 zł za pojazd zarejestrowany w Polsce. Kwota ta zawiera w sobie:

 • opłatę za twardy dowód rejestracyjny i komplet znaków legalizacyjnych, oraz naklejkę kontrolną na szybę: 66,50 zł,
 • opłatę za dowód tymczasowy: 13,50 zł,
 • koszt wydania nowych tablic rejestracyjnych: 80 zł,
 • opłata ewidencyjna: 50 gr (osobno za dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, pozwolenie czasowe).

 

Jeśli Twój pojazd był wcześniej zarejestrowany, nie musisz wymieniać tablic, dzięki temu oszczędzisz 80 zł. Natomiast w przypadku sprowadzenia samochodu z zagranicy trzeba doliczyć jeszcze koszt wydania karty, który wynosi 75 zł. Dodatkowo przy ustanowieniu pełnomocnictwa trzeba będzie zapłacić 17 zł.

 

Rejestracja samochodu przez internet. Podsumowanie

Po przeczytaniu naszego artykułu rejestracja samochodu online nie powinna być trudnym zadaniem. Więcej informacji na temat rejestracji pojazdu znajdziesz pod adresem https://www.link4.pl/rejestracja-samochodu-katowice.

Bez względu na to, z jakiej części Polski jesteś, ubezpieczenie Twojego pojazdu warto kupić w LINK4. Polecamy skorzystanie z Kalkulatora OC, który pozwala w prosty sposób obliczyć wysokość ubezpieczenia. Warto również porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 444 44 44 lub spotkać się osobiście z agentem współpracującym z LINK4. Każdy ze sposobów pozwoli Ci kupić polisę.

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
1 rok temu

Wszystko można, tylko szkoda że wydział komunikacji o godzinie 14 przyjmuję ostatniego petenta a urzad czynny dużo dłużej