
Czy jest możliwa zmiana umowy przedwstępnej dot. zakupu nieruchomości?
Przed ostateczną decyzją zakupu danej nieruchomości, zawierana jest zazwyczaj umowa przedwstępna. Wiele osób decyduje się na to rozwiązanie, by dokonać rezerwacji danego lokum lub by zyskać akceptację banku na przydział kredytu hipotecznego.
Decydując się na zawarcie umowy przedwstępnej przed docelowym zakupem danej nieruchomości, warto mieć świadomość, że jest to umowa wiążąca, której warunków należy przestrzegać. W umowie tej jedna ze stron zobowiązuje się do sprzedaży danego lokum, a druga do jego zakupu w określonym terminie. Jest również podana wartość nieruchomości, od której w ramach umowy przedwstępnej wpłacona może być zaliczka. Wynosi ona przeważnie 10% wartości danego lokum. Formą zabezpieczenia umowy wstępnej może być również zadatek. Jest to gorsze rozwiązanie, ponieważ w razie niewywiązania się z umowy którejś ze stron, traci ona zadatek lub musi zwrócić go w dwukrotnie większej wielkości. Zaliczka natomiast wchodzi w poczet zapłaty za nieruchomość i w razie rezygnacji z zakupu jest zwracana w całości, bez względu na przyczynę. Zawierając umowę przedwstępną warto zadbać o jej szczegółowo określoną treść. Musi ona chronić obie jej strony, by uniknąć sytuacji, w której w momencie, gdy konieczne jest dokonanie zmian w jej treści, nie stracić dużych pieniędzy a może nawet i samej nieruchomości. Dużo osób wycofuje się z umów przedwstępnych, ponieważ w trakcie czekania na podpisanie umowy stanowczej, wychodzą na jaw problemy finansowe strony kupującej. Zdarza się również, że pojawia się bardziej korzystna oferta sprzedaży nieruchomości. Bywa także, że po dokładnej analizie, treść umowy okazuje się niekorzystana dla osoby sprzedającej lokum.
Zmiany w umowie przedwstępnej – czy można się przed nimi dobrze zabezpieczyć?
Warto pamiętać, że zmiany w umowie przedwstępnej są możliwe. Nawet w tej zawieranej notarialnie. Wszystko zależy od odpowiedniej treści umowy, ale również od gotowości stron do pójścia na kompromis. Dokumenty tego rodzaju należy formułować w bardzo przemyślany sposób. Warto je również dokładnie sprawdzać przed podpisaniem. Przepisy regulujące zasady zawierania umowy przedwstępnej znajdują się w Kodeksie Cywilnym. Dotyczą one, m.in zmian, jakie są w niej wykonywane. Muszą mieć one taką samą formę, ja umowa przedwstępna. Jeśli była ona zawarta na piśmie, również wszelkie zmiany muszą mieć formę pisemną. W przypadku, gdy umowa była podpisywana notarialnie, to jej modyfikacja powinna być przeprowadzona także pod nadzorem notariusza i stanowić osobny akt. Zmiany w umowie mogą dotyczyć różnych kwestii. Przeważnie są to terminy, które ulegają przesunięciu np. z powodu przedłużających się procedur bankowych w udzieleniu kupującemu kredytu na zakup nieruchomości. Zdarza się, że transakcja powiązana jest z zakupem lub sprzedażą innego lokum i konieczne jest zgranie terminów, wtedy również można wprowadzić zmiany w umowie przedwstępnej. Czekając na finalizację transakcji, dla relaksu można sprawdzić wyniki rozgrywek piłkarskich na bet.pl.
Umowa przedwstępna jest aktem prawnym i podpisujące ją strony, muszą przestrzegać jej warunków. Możliwe jest jednak wykonywanie w niej zmian, zgodnie z zasadami określonymi w Kodeksie Cywilnym.
materiał zewnętrzny
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.