Czerwiec w gospodarstwie rolnym to miesiąc „gorących” prac do wykonania dla każdego rolnika.

Po pierwsze sianokosy i szereg czynności  związanych z transportem siana z łąk, po drugie przygotowanie maszyn; niezbędne konserwacje i naprawy, aby było sprawnie i wydajnie. Zazwyczaj wiedza teoretyczna nie przemawia do rolników, którzy często  w pośpiechu zapominają o przestrzeganiu podstawowych zasad bhp w gospodarstwie rolnym, a które są tak ważne dla  życia   i zdrowia .

Wychodząc z kabiny ciągnika zapominają o wyłączeniu napędu, do czego służą drabinki, osłony na robocze części maszyn i urządzeń, a także o tym, że ich nieletnie dziecko nie posiada uprawnień do kierowania ciągnikiem i pozwalają na to. Złe nawyki i wieloletnie przyzwyczajenia niestety są silniejsze niż wiedza o dobrych praktykach rolniczych .

Podczas licznych spotkań z rolnikami przy okazji oględzin wypadków jako inspektor ds. prewencji mam za zadanie przestrzeganie rolników, a także zwracanie uwagi na istniejące zagrożenia. Podobnie prowadząc szkolenia dla rolników i sołtysów staram się zachęcić do stosowania dobrych praktyk, ale to nie przynosi w pełni oczekiwanych rezultatów, bo wypadki nadal się zdarzają .

 Czy można zatem stwierdzić, że wraz ze wzrostem świadomości rolników wzrasta liczba wypadków?  Mimo, że w skali kraju co roku odnotowuje się spadek liczby zdarzeń wypadkowych, które rolnicy zgłaszają do KRUS, nasuwa się pytanie – ile jest wypadków o których rolnicy nie informują? Niektóre z nich skończyły się lekkimi okaleczeniami kończyn lub urazami, które długo mogą być odczuwalne, a nie pozwalają rolnikowi na ich leczenie, bo nie ma komu go zastąpić w pracy.  A niekiedy  „nieszczęścia chodzą parami”, i gdy rolnik choruje pracuje żona z dziećmi, oni często nie potrafią ustrzec się przed wypadkiem, może  z braku doświadczenia, może braku odpowiedniej siły lub techniki.

Mając na celu poszerzenie wiedzy nt.statystyk wypadków zgłoszonych w I kwartale br. do placówek terenowych i oddziałów KRUS, podaję liczby wypadków według grup wypadkowych, w których występuje najwięcej zdarzeń wypadkowych.

Wszystkich wypadków  w całym Kraju zgłoszono 5753, mniej o 146 niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Do PT w Przasnyszu wpłynęło 24 zgłoszenia i o 5 więcej w porównaniu do I kw. 2012 roku.

Grupa  upadki ( w tym upadki osób i upadek przedmiotów)jest najliczniejsza – 3153 zdarzenia. W PT Przasnysz odnotowano -15.

Wypadki zaistniałe podczas obsługi zwierząt – 553, a wśród zgłoszonych do naszej placówki – 6.

Zdarzenia  przy obsłudze maszyn i urządzeń stosowanych do produkcji rolniczej – 492, w PT Przasnysz zarejestrowano – 1.

Na terenie działania Placówki w poszczególnych gminach wygląda to następująco: Krzynowłoga Mała – 4 wypadki w I kwartale , Jednorożec i Chorzele – po 5 i aż – 10 w gminie Przasnysz .

Drodzy rolnicy w codziennym pośpiechu nie zapominajcie, że życie i zdrowie wszyscy mamy tylko jedno i naprawdę nie warto ich tracić dlatego, że zgubiła nas rutyna, brak wyobraźni, czy pośpiech. Dla tych, którzy uważają, że ich wiedza o bhp  w gospodarstwie rolnym jest wystarczająca  i „wiedzą już wszystko lub prawie wszystko”, to niech odwołają się do statystyk wypadków w rolnictwie i przykładów wypadków  tych  „dosłownie zza miedzy”.


Autor:  M. Krawczyk                    

Placówka Terenowa KRUS Przasnysz

tel. 29 7522872, 29 7564715


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments