Czego młodzież szuka w Internecie?

Czy zdalne nauczanie sprawiło, że młodzież miała na jakiś czas dość komputerów i Internetu? Zdecydowanie nie. Według najnowszych badań młodzież spędza coraz więcej czasu przed ekranami, a w czasach zdalnego nauczania było to nawet 12 godzin dziennie.

 

Taki wynik jednego może dziwić, a drugi nie widzi w tym nic zaskakującego. Na ten czas składały się bowiem lekcje online oraz czas po nich. Na te pierwsze młodzież poświęcała średnio 7 godzin (zależnie od etapu edukacji), a reszta to spędzanie czasu w Internecie dla przyjemności.

 

Co młodzi ludzie robią w Internecie?

Najczęściej wskazywanym miejscem spędzania czasu okazały się media społecznościowe. Na pierwszym miejscu znalazł się YouTube, który wskazało prawie 90% nastolatków, a na dwóch kolejnych Facebook z Messengerem oraz Instagram. To właśnie social media skupiają na sobie największą uwagę, bo tam dzieje się najwięcej, tam można śledzić ulubionych influencerów lub znajomych i kontaktować się ze światem.

 

Co gdy mediów społecznościowych nie ma?

Ostatnia awaria Facebooka oraz połączonych z nim Messengera oraz Instagrama pokazała jak bardzo część osób jest uzależniona od mediów społecznościowych. Nie dotyczy to tylko osób młodych, ale to głównie oni odczuli skutki tej największej w historii Facebooka awarii. Ciągłe odświeżanie Instagrama, aby zobaczyć czy już działa mogło dać wieku osobom dużo do myślenia. Co jednak można było w tym czasie robić?

Oto odpowiedzi przasnyskiej młodzieży:

Natalka: „W czasie tej awarii przenieśliśmy się ze znajomymi na Snapchata i tam ze sobą pisaliśmy”

Julka: „Oglądałam coś na Netflixie”

Hubert: „Rozmawiałem ze znajomymi na Snapchacie”

Julita: „Próbowałam się uczyć”

 

Jakie są wnioski?

Jak pokazały wyniki badań na temat młodzieży w Internecie oraz ostatnia awaria, życie młodych ludzi przeniosło się w dużej mierze do Internetu. Tylko jednak z przepytanych osób poświęciła ten czas na naukę, a reszta przeniosła się w inne miejsce w Internecie. Czy to dobrze? Z jednej strony nie, ponieważ ciągłe siedzenie przed ekranem komputera czy telefonu może być szkodliwe m.in. dla ich zdrowia (pogorszenie wzroku, bóle głowy). Z drugiej jednak treści, które tam spotykają mogą być dla nich dobre. Istnieje coraz więcej kont na mediach społecznościowych lub filmów i seriali, które promują pozytywne wartości. Wszystko zależy od tego czego się w Internecie szuka. Niezastąpiona może być tu rozmowa nastolatka z rodzicem, który ostrzeże przez zagrożeniami, które czyhają w Internecie, ale też nie będzie nim straszył.

 

M. Bieńkowska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments